Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je právne možné odobrať vysokoškolský titul? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

naci

prirovnávať nacistické zločiny ku te jto oblasti je neprijateľné pretože vojnové zločiny sú nepremlčateľné
 

 

tu nejde o prirovnanie, len iný príklad pravej retroaktivity
 
Hodnoť

Ako neznalému problematiky

mi ešte chýba informácia ako by to bolo s právnymi úkonmi, ktoré by taký človek do odobrania titulu urobil. Napríklad ak by stavebnému inžinierovi odobrali titul, tak všetky domy čo skolaudoval by sa museli kolaudovať znova? Ďakujem za odpoveď.
 

 

Právny úkon a rozhodnutie stavebného úradu, nie je úplne to isté, ale venujme sa teda tomu skolaudovanému domu. Ak by vystupoval niekto ako odborne spôsobilá osoba, s príslušným titulom a mal by od toho riadny doklad (diplom) a následne by sa zistilo ze je to plagiátor, na kolaudačné rozhodnutie by to nemalo vplyv. Platí totiž prezumpcia správnosti úradnych aktov ako sú rozhodnutia a osvedčenia (diplomy). V čase vydania kolaudačného rozhodnutia teda bolo všetko de iure v poriadku. Úradníkm by nemohol rozhodnúť inak, iba akceptovať diplom. Iná situácia by bola, keby niekto predložil sfalšovaný diplom - teda by neexistoval ani riadny diplom vydaný vysokou školou, iba akýsi falzifikát. V takom prípade by to mohol byť dôvod na obnovu kolaudačného konania.
 
Hodnoť

 

nemozem si pomoct, ale so zaverom neuhlasim. jednoznance je kopirovanie diplomovych prac podvod. o tom sa nemusime bavit. sankciou za toto spravanie je neuznanie diplomovky studentovi a nepripustenie k statnici (ak si dobre pamatam, tak najprv sa obhajuje diplomovka a potom moze ist student na statnicu - ale toto sa moze lisit v zavislosti od skol).

co vsak s tym, ak je uz vydany diplom za ukoncenie VS studia? Pretoze ten diplom je vysledkom niekolkorocneho studia a statnych skusok (ale zas aj diplomovka k tomu patri). Podla mna tym, ze fakulta, VS a pod. akceptuje tuto diplomovku a da za nu znamku a nasledne vyda aj diplom - tymto validuje aj okopirovanu pracu. Neprirovnaval by som to k zlocinom nacizmu, skor by som to prirovnal k tomu, ze student opisuje na skuske, dostane za to znamku, ukonci studium a potom niekde pri pive sa prizna, ze dan skusku celu odpisal. Nikto nebude kricat, aby sa mu vzal kvoli tomu diplom.
 

s ktorym zaverom nesuhlasite?

...pokial ide o trestnoprávnu kvalifikaciu, tou som sa nezaoberal a teda som sa nezaoberal ani tým, či je to podvod alebo nie. Zaoberal som sa možnosťou odňať vysokoškolský titul pre plagiatorstvo.
 

 

so zaverom, ze je to mozne. podla mna to mozne nie je. pretoze diplomovku ma posudit skola resp. skolitel a oponent. a ked student prejde (a je jedno za aku znamku/pismeno) a nasledne dostane diplom, tak je dokonane.

nebavme sa chvilu o matovicovi, ale pozrime sa na ine pripady. mate niekoho, kto okopiroval diplomovku, dostal diplom a potom 10, 15, 20 rokov vykonaval povolanie, ktore sa moze vykonavat iba s prislusnym VS vzdelanim. aj tomuto cloveku vezmete diplom? co ak je to sudca? co potom so vsetkymi vydanymi rozsudkami? mozu byt napadnute? diplomovka v tychto "vedach" je cisto iba o opisovani / kopirovani. nerobme si iluzie, ze napr. student prava vo svojej diplomovke pride na prevratny alebo aspon podstatny poznatok. nepride, pretoze nema ten rozhlad a hlbku vedomosti, ktore na to potrebuje. jedine co urobi je to, ze si nieco o tom nastuduje, napise to iste vlastnymi slovami a da tam zopar citatov.

diplom sa nedava iba za diplomovku. diplom sa dava za cele niekolkorocne studiu, nie iba za jednu pracu
 

 

AJ ked sa vydava rozhodnutie na nejakom urade, tak tomu predchadza XY úkonov a potom je tiež dokonané a tiež sa to dá napadnúť na súde... Čo by bolo s rozsudkami vydanými plagiátorom? Platili by ďalej, lebo na základe fikcie správnosti úradných rozhodnutí, by v čase ich vydania bolo všetko de iure v poriadku. Sudca by síce vedel že je plagiátor, ale de iure by mal zákonnú kvalifikáciu na vydávanie rozsudkov a to až dovtedy kým by mu iný súd ten diplom nezrušil. Teoreticky by sme možno mohli uvažovať o tom, že by to bol dôvod pre obnovu dotknutých súdnych konaní, ale tá by musela nastať taktiež v obmedzenej zákonnej lehote... V týchto prípadoch má zmysel to obmedziť lehotou, pretože sa to netýka len plagiátora ale aj ďalších osôb ktoré spoliehaju na zákonnosť postupu sudcu. Tu je v záujme právnej istoty aby sa rozsudky nemenili po 10 rokoch. Ked sa to vsak týka plagiatora, nie je dovod ho chranit nejakou lehotou. Sam si bol celý čas vedomý protiprávnosti a teda nikdy nemohol mat dobrú vieru v to, že ten titul nestratí. A dosledky si bude niest len on sam.


Nikto netvrdí, že v diplomovke má dochádzať k nejakým objavom, má to byť skôr súhrn už známych poznatkov na určitú tému. Ak niekto parafrázuje iné knihy vlastnými slovami, je to niečo iné ako keď plagiátor vydáva cudzí text za svoj. Témou môjho článku ale neboli prípady parafrázovania...
 
Hodnoť

ešte k dlhším lehotám

Aj pri trestných činoch sú premlčacie doby omnoho dlhšie ako napríklad pri obnove občianskych súdnych konaní. Dĺžka premlčacej doby závisí od závažnosti trestných činov (3-30 rokov) Podľa mňa je to práve z dôvodov, ktoré som spomínal - účelom právnej istoty nemá byť ochrana zločincov a prípadným trestným stíhaním sa zasiahne najmä do ich života. Právna istota by tu mala byť na ochranu dobromyseľne nadobudnutých práv, nie na ochranu protiprávneho konania. Podľa mňa, súčasná situácia v našom školstve a v politike nastoľuje úvahy o prísnejšom postihu plagiátorov.
 


Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku 4 081
 2. Martin Fletcher: Prodej vstupenek na Winter Classic začne v pondělí 27. července 928
 3. Jozef Ivan: Nedávno to konštatoval aj Róbert Fico alebo Pančované osobnosti 351
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne . 307
 5. Ondrej Putra: Naozaj veľa trhaviny v Libanone? 299
 6. Vladimír Čuchran: Vodné centrum, košický aquapark 261
 7. Mišo Šesták: Ako 230 československých vojakov zosmiešnilo tisíc maďarských v boji o "Tóthország" 128
 8. Miroslav Babič: Ako jednoducho vybabrať s konšpirátormi 99
 9. Soňa Bulbeck: Prečo ľudia klamú?! 97
 10. Anton Kovalčík: Kam sme sa to preklikali? 96

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Fico členovia Smeru, Hlasu boli zmazaní z obchodného registra. Čižnárove peklo na rozlúčku
 2. Štefan Vidlár: Pandémija blbosci
 3. Olívia Lacenová: Striebro sa konečne prebralo z letargie
 4. Vladimír Krátky: Sulík odvolal riaditeľku SOI . Konečne .
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle XIII. Žilinské fragmenty.
 6. Jozo Peric: Infobip je prvým chorvátskym jednorožcom s investíciou 200 miliónov dolárov
 7. Miriam Studeničová: Čo nám chce povedať choroba?
 8. Július Kovács: „Ja keby som mal tú moc spravím také Harakiri, len by sa tu prášilo“ !
 9. Lukáš Baloga: Čím sa táto kríza líši od ostatných? Predovšetkým ochotou riskovať
 10. Martin Krištoff: Saudská Arábia zaznamenala v druhom štvrťroku deficit 29 miliárd dolárov, kvôli poklesu pr


Už ste čítali?