Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Daňové priznanie elektronicky - chaos a hrôza (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Konečne niekto

pomenoval ten Zázrak, za aký vydávajú úradníci štátnej exekutívy elektronické podávanie daňových priznaní.To sú naozaj často neskutočné muky, celé hodiny strateného času.Pri technických problémoch žiadna alebo takmer žiadna podpora.Už poznať aj klesajúcu odbornú úroveň diskusie-jedine ak má vôľu komunikovať správca dane, ktorá sa začína podobať komentovaniu nesprávne vyplnených kolóniek v systéme.Bohužiaľ ,odborníci riadiaci profesné organizácie zaryto mlčia, asi sa oni osobne s takýmito problémami nestretli.....
 

...

tak napríklad účtovníci sú možno celkom radi, lebo si môžu účtovať ďalšiu službu, keď sa to naučia - doručenie daňového priznania
 

 

Ja som sa prvý raz prihlasoval cez svoj OP v Septembri 2019. Nepovažujem sa za nejakého počítačového odborníka, ale s prihlásením a odoslaním priznania som nemal vôbec problém. A čím ďalej sa mi to zdá jednoduchšie. Skôr sa mi zdá že niektorý do toho idú s tým že je to hlúposť a zbytočná komplikácia a preto nerozmýšľajú s kludnou hlavou.
 

 

Produkt funguje dobre nie vtedy, ked sa najde nejaky ojedinely pripad, ktory je spokojny (ako ty) ale ked sa najde nejaky ojedinely pripad, ktory je nespokojny. A to nie je pripad Slovensko.sk

Ak sa ti zda, ze vsetko funguje ako ma, tak si predstav, ze by nejaky e-shop vyhadzoval taketo nezrozumitelne hlasky a vyzadoval po uzivatelovi take komplikovane postupy. Ako dlho by taky e-shop asi prezil na trhu? Asi dlho nie, ze? No vidis. Tak tam mas meritko kvality elektronickych sluzieb statu.
 

To je dosť nepresné prirovnanie

E-shop , nemusí riešiť overenú komunikáciu a spárovanú identitu. Samozrejme uznávam, že zep je na slovensku veľmi nepodarený, a ten čipový systém tiež. E-shop musí riešiť iba platobnú kartu. A v nej sú všetky údaje. Takto nejako by to malo byť pri daniach. Len je to skutočne trochu komplikovanejšie.
 

 

Práveže z pohľadu používateľa nemá prečo byť rozdiel v zložitosti medzi eshopom či internetbankingom a portálom verejnej správy. Sú tam verejné časti, sú tam privátne časti, je tam overenie karty a pinu. To len autori Slovensko.sk vytiahli pred nos všetky tie komplikované technické veci, ktoré komerčné portály pred človekom schovávajú do backendu. Plus neboli schopní ošetriť situácie, keď sa niečo pokazí, tak, aby mal z toho používateľ prirodzený dojem.
 
Hodnoť

...

Páčilo sa mi tvoje prirovanie k počítačovej hre. Je to smutné, ale je to tak...
 
Hodnoť

Potrvrdzujem

Túto napínavú PC hru hrám už tretí deň
 
Hodnoť

Podať daňové priznanie elektronicky?

Prečo? Pán Halama, moja skúsenosť so štátnymi úradníkmi je natoľko zlá, že automaticky v každom ich úkone očakávam podvod a v tom, priznávam, zaiste nemám vôbec pravdu. V každom prípade, keď som sa dozvedel, že mám mať povinnosť komunikovať s daňovým úradom výlučne elektronicky, napálil som sa a povedal som si, že ide o vtip. Nik mi predsa nesmie nariadiť niečo, čo môžem učiniť výlučne dobrovoľne (článok 21, ods. 3 ústavy). A najmä, povinnosti možno ukladať len zákonom, resp. na základe zákona. A hľadal som zákon, ktorý mi nariaďuje aktivovať si elektronickú schránku. Samozrejme som ho nenašiel.
Boli ste medzičasom na daňovom úrade? To je stelesnený úradnícky sen, kľud a pohoda, žiadna otravná stránka. Popisujem samozrejme len podstatu problému.
Ste právnik, môžte mi povedať zákon, podľa ktorého som povinný aktivovať si elektronickú schránku? Mám totiž pocit, že Kažimír s ľuďmi vybehol i v tomto prípade rovnako, ako to urobil už pri svojej slávnej dani zo straty. A keď ho chceli zbiť, ušiel do NBS.
Inak, tak sa mi zdá, že DITEC uiž nesmie robiť obchody so štátom, tiež ste si to všimli?
 

Pardon

... (čl. 2, ods. 3 ústavy).
 

elektronická forma je pre podnikateľov

Elektronické doručovanie DP je povinné pre podnikateľov podľa § 14 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní
 

Asi sme sa nepochopili.

To ovládam. Ide o nevykonateľný zákon. Bez elektronickej schránky je nemožné komunikovať a ja ju nemám. Ja ju odmietam mať, aby bolo jasné, pretože oni mi okamžite ponúkli, že mi ju obratom zriadia, stačí požiadať. Nežiadam a vnútiť mi ju nemožno, sme v právnom štáte.
No nič, asi diskutujem márne.
Žeby som bol povinný prestať podnikať? Iste, ale ani to nemožno, oni odmietajú prevziať akýkoľvek list a ja o elektronickú schránku nemám. Keď som s podnikaním začal, takáto povinnosť neexistovala. Je to teda retroaktivita?
 

...

ked máte povinnosť komunikovať elektronicky spôsobom uvedeným v zákone, je jedno ako si túto povinnosť splníte....tak ako keď musíte mať písomnú zmluvu pri predaji nehnuteľnosti, nikoho nezaujíma ako si zoženiete papier a nikde nie je ani napísané, že to musí byť na papieri....čiže aj keby nikde nebola uvedená povinnosť mať el. schránku, nič to na veci nemení... Je to nepravá retroaktivita , ktorá je plne akceptovaná a nepôsobí do minulosti, len mení v minulosti založené vzťahy ale s účinkami do budúcna... keby nebola prípustná nepravá retroaktivita, nemohla by byť prijatá väčšina legislatívy a riadili by sme sa ešte rímskymi zákonmi dvánástich tabúľ
 

To som rád, že už nie ste úradník, pane.

Je to pravá retroaktivita a zákony musia byť úplné, také, že v žiadnej fáze svojho aplikovania nepredpokladajú porušenie ľudských práv. Na daňovej komunikácii je zreteľne vidieť, že ju robil laik Kažimír, ktorého priania boli otcami myšlienky. Sú povinní ponechať odôvodnené výnimky.
 

pekne napisane

+
 

 

++++++++++++
Ak vám môžem poradiť, dajte podnet na US. Okrem iného to môže pomôcť aj ostatným, ktorých štát protiustavne núti "komunikovať" so štátnym orgánom elektronicky.
 
Hodnoť

DVE STRÁNKY MINCE

Je fajn mať možnosť vyplniť daňové priznanie elektronicky, navyše ak vám ho aspoň z triviálnej časti predvyplní systém - napríklad, meno, bydlisko a nejaké ičá či dičá. Je fajn, ak si ho nemusíte tlačiť a cestovať na poštu, alebo daňový úrad, ale podať ho ťuknutím na klávesnicu.
Ale!!!
Je hrozné, ak v čase, keď existujú štandardy pre užívateľsky priateľské riešenia na každom kroku, štát ospravedlňuje užívateľskú neohrabanosť systému bezpečnosťou, robustnosťou a inými, pre užívateľa nezaujímavými atribútmi.
Práca so systémom vyžaduje vysokú mieru počítačovej gramotnosti, skúsenosti so zlými riešeniami i otrlosti.
Navyše, už v roku 1993 som pracoval na univerzite v Belgicku a dostal som od "úradu" niekoľkostranové papierové daňové priznanie, kompletne vyplnené údajmi, ktoré tak-či tak zamestnávateľ odovzdáva rôznym inštitúciám. Stačilo ho podpísať , vložiť do priloženej obálky a hodiť do prvej poštovej schránky. V úvodnom liste boli predstavení najbližší politici ( podľa môjho bydliska), s fotkami a kontaktmi, ktorí rozhodovali o zákonoch o rozdeľovaní mojich daní a popísané ich percentuálne rozdelenie do jednotlivých oblastí. A vysvetlenie, že som vlastne nemusel nič doplácať, pokiaľ som nemal iné príjmy ako zo zamestnania. A poďakovanie a uistenie, že za zaplatené dane môžem očakávať protislužbu systému...
Toto by ten náš systém mal vedieť urobiť bez problémov a mne by stačilo do jedného riadku dopísať príjem za prenájom zdedenej garsónky a všetky koefecientové a iné zákonom prešpekulované výpočty, napríklad rozdelenie príjmu z prenájmu na manželku, by ten systém mal vedieť vypočítať rutinne sám.
To by ale ten systém museli zadávať a vyvíjať profesionáli.
 

...

dve strany mince, to je podľa mňa pre tento systém veľká pochvala, pretože minca má obe strany rovnako veľké a je rovnaká pravdepodobnosť že každá z nich padne... tento systém je však taký zlý, že minca padá na zlú stranu od začiatku a až keď sa človek vytrápi a zaučí, môže to byť pre neho trochu užitočné a spozná aj tú "lepšiu" sttranu mince... ten systém je nepoužiteľný pre väčšinu populácie, a pre zvyšok len so značnými komplikáciami... komplikuje aj taký jednoduchý úkon akým je doručenie DP... Keby bola možnosť výberu medzi papierovou formou a elektronickou, tak ok, ale takto to vyžaduje neprimeranú počítačovú gramotnosť a ľuďom znemožňuje styk s úradmi
 

Zmena internet.prehliadača

Ak máte operačný syst. Win 10 a pracujete cez Mozilu (firefox), skúste to cez Chrome. Mal som podobný problém a keď som išiel cez Chrome, tak bez problémov. Mám nainštalované obidva. Inak som úplný laik na PC.
 

chrome

Vždy som išiel cez Chrome, ale musel som zmeniť počítač a nanovo všetko nainštalovať a prebiť sa "tipovaním" cez nezrozumiteľné hlášky, a potom na niekoľký pokus, asi po 2 hodinách sa mi to podarilo. A to si myslím, že patrím minimálne do tej zručnejšej polovice užívateľov počítača na slovensku.
 

1 2 >