Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poznáte 5 princípov našej demokracie? A pozná ich Kiska? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

V Cechach s tym problem mali

ked prezident Zeman vymenoval "Rusnokovu" vladu tak si parlament odhlasoval predcasne volby.

Preco Kiska vymenoval protivnika? Jednoducho preto, lebo tak rozhodli obcania, a prezident ako nadstranicky ma respektovat volu obcanov.

V roku 1998 aj 2002 vladu nezostavoval vitaz volieb, pretoze vitazna strana nebola schopna zlokat doveru v parlamente.
Aj v Cechach v sucasnosti maju problem resp. sa dohaduju o zlozeni vlady aby ziskala doveru.
 

VČR je proruský prevrat.

Môžem sa samozrejme mýliť, ale môj názor je, že v ČR nemajú problém zostaviť vládu. Len ho predstierajú. Sú tam štyri proruské strany a tie majú ústavnú väčšinu aj s rezervou. Už si zostavili parlamentné výbory, poprepúšťali fúru vysokých vládnych úradníkov a najnovšie sa im podarilo (neviem či dobrovoľne alebo nedobrovoľne) vyhnať z Udalostí všetkých troch skvelých redaktorov.
 
Hodnoť

Nie som odborník na právo, tobôž ústavné

V Ústave som si prečítal (ešte pred týmto blogom), kedy a ako môže byť prezident aktívnym prvkom v tvorbe vlády. Po volebnom víťazstve niet sporu o tvorbe vlády. Táto vytvorená vláda však sklamala - nazvime to ako chceme ľúbozvučnejšie a odstúpením predsedu padla. S názorom blogera preto súhlasím a som to aj tuším dvakrát napísal do reakcií k nastavšej situácii. Vzhľadom na to, že predseda vlády odstúpil práve na nátlak verejnosti, verejne tým uznal, že požiadavky občanov sú oprávnené, preto vznikli podmienky na právo prezidenta poveriť zostavením vlády niekoho iného a nie kohokoľvek z množiny tých, ktorí sa na problémoch vládnutia podieľali dovtedy. Prečo? Lebo odchodom premiéra padá aj vláda, ktorá sklamala verejnosť. Rovnaká situácia by nastala, keby bol premiér odstúpil na základe svojho vlastného rozhodnutia, nie na nátlak občanov. Opakujem, nie som odborník, nevylučujem, že sa mýlim, ale paragrafy sú u nás mimoriadne pokrútené a účelovo vysvetľované. Pričasto v prospech momentálnej politickej moci.
 
Hodnoť

Trochu naivný názor,

Že prečo by nemohol parlament vysloviť dôveru úradnickej vláde? V tomto zložení parlamentu teda určite nie. A nie je to o Kiskovi, ale o zlej slovenskej ústave. Ako môže byť vláda nezávislá od parlamentu, keď ten jej vyslovuje dôveru a môže ju kedykoľvek, jednoduchým spôsobom odvolať. To tvorcovia ústavy nejak nedomysleli. Zlá ústava a k tomu mizerná politická kultúra poslancov vládnych strán. To je Kiskov manévrovací priestor a niet mu čo závidieť. Podľa ústavy má napríklad poslanec hlasovať podľa svojho svedomia .... . Spomeňte si na hlasovanie o navýšenie eurovalu. Poslanci smeru, jeden deň proti, druhý deň za. To sa naraz u všetkých hromadne pohlo cez noc svedomie? To je predsa jasný dôkaz že títo poslanci nehlasovali podľa nejakého svedomia ale podľa príkazu svojho predsedu. A myslíte si že iba v tomto prípade? A ak by sa predseda cez noc rozhodol, tak aj táto vláda padne jak hnila hruška. Ako môže byť takáto vláda nezávislá? A nie od parlamentu ale dokonca od vôle predsedov vládnych strán. Aj referendum je v ústave riešené tak že je prakticky nefunkčné. 50% percent registrovaných voličov k urnám nepríde. A v tých Čechác majú vládu v demisii zmena v nedohľadne, to by som ako regulárne(dokonca príkladné) riešenie nenazýval.
 

parlament vládu neodvoláva

parlament vládu neodvoláva, to robí prezident (po vyslovení nedôvery parlamentom) - čl. 115 Ústavy. Ale aj odvolaná vláda ďalej funguje v obmedzenom režime až do vymenovania novej.
 
Hodnoť

Pripomeniem ešte jednu"drobnosť"

Fico svoju abdikáciu podmienil menovaním nového premiéra,ktorého on sám navrhne. Inak by tú demisiu nepodal ! A iba pripomeniem,že parlament ho z funkcie premiéra neodvolal,takže tento "inštitút" a možnosť menovania úradníckej vlády Fico "vyrazil z rúk" prezidentovi už pred svojou abdikáciou !
 

akurát že Kiska na podmienky nepristúpil

Píše sa to tu: https://dennikn.sk/1063689/fic... Okrem toho Kiska dal vládu do rúk koalície už po voľbách. Spolu teda 2 x.
 
Hodnoť

nereálny pohľad

Článok podnecuje k zamysleniu, hoci predkladá nereálne koncepty. Každá krajina má nejaké ústavné zvyklosti, aj tie, podľa ktorých sa poveruje predseda vlády. Veľké strany idú do volieb preto, aby sa dostali do vlády. Je to hlavný cieľ, lebo z vlády môžu lepšie presadzovať svoj program. Na to majú pred voľbami tieňových ministrov, ale ešte nijaká strana tu nemala tieňového predsedu parlamentného výboru. Ak Smer vyhrá voľby a bude schopný nájsť koaličných partnerov, nesadne si do parlamentu, aby sa pozeral ako vládne nejaká úradnícka vláda. V USA je trojdelenie autentické, ľudia tam volia vládu osobitne (t.l. prezidenta ako šéfa vlády).
 

zvyklost mas parlament=mas vladu

tá "zvyklosť nie je ústavná, ale protiústavná...(je v rozpore s princípom deľby moci...) čo je na tom nereálne? to čo je v ČR je azda fikcia? :) Myslíte, že Fico si dával pred demisiou podmienky preto, že sa bál niečoho nereálneho? :))
 

 

Ústavné zvyklosti môžete pokojne nechať za dverami - alebo ak chcete - na ústavnom súde, ktorý jediný má právomoc vykladať ústavu. Prezident nieje viazaný príkazmi - mohol konať legálne aj inak ako konal a ak by to nebolo v súlade s ústavou, vyslovil by sa k tomu ústavný súd a potencionálne mohol byť p. Kiska stíhaný za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu.
Čo chcú veľké strany je mi šuma-fuk - štátna moc pochádza od občanov. Ak s tým veľké či malé strany majú problém, tak konajú protiústavne a začneme ich nazývať tak ako im náleží - extrémistickymi či teroristickými skupinami.
Hlavný cieľ je dôsledný výkon právomoci orgánmi verejnej moci pri správe štátu, to znamená aj vlády. Nieje nikde v ústave, že treba brať ohľad na program strany. Cieľom je vykonávať vôľu občanov - poslanec prisahá "vernosť SR", "plniť povinnosti v záujme občanov", "dodržiavať ústavu a ostatné zákony" a "pracovať tak, aby ich uvádzal do života".

Čokoľvek čo nieje jasné dané v zákone alebo čo sa nevykladá v súlade s ústavou, je minimálne klišé ak nie rovno zavádzanie a marenie úlohy verejného činiteľa.
 

 

preto ak chceme hovorit o demokracii by sme mali prijat americky system. zlucit funkciu prezidenta a premiera, do ktorej by volili priamo ludia a zvlast by boli volby do parlamentu. pokojne by mohol byt aj dvojkomorovy, rozdelilo by sa tych mezmyslne vela poslancov. do jednej komory by prebiehali volby ako doteraz a do druhej komory by sa napr.volili zastupcovia z jednotlivych krajov, pomerne podla poctu obyvatelov. a zrusilo by sa financovanie politickych stran zo statnych penazi. a tiez 5% hranica. v parlamente by bol kazdy, kto by po prepocte ziskanych percent mal aspon jeden mandat.
 
Hodnoť

 

Poukazujete na princip delby moci, ale zabudate na ine principy. Prezident ma zabezpecit riadny chod ustavnych organov a vymenovanie vlady bez deklarovanej podpory parlamentu taketo nieco urcite nesplna. Aby prezident dodrzal ustavu, musi vymenovat vladu, ktora podla ocakavania ziska podporu parlamentu. A nie riskovat, ze ju mozno ziska a mozno nie.
 

zda sa vam ze vlada funguje riadne?

No asi by s vami ticky ludi z namesti nesuhlasili a dokonca sam prezident svoje vlastne "dielo " kritizuje. Prezident ma vladu menovat a zverit do ruk toho najschopnejsieho podla svojho svedomia a presvedcenia (to je tiez v ustave). A nie vlozit ju do ruk ludom ktorych kritizuje... tam proste uz aj logika kapituluje.
 

ondrej

Máš plnú pravdu, že tisícky občanov v uliciach by zrejme nesúhlasili "Glmilom" ( odhadujem, že ich je dokonca celkovo cca 100 tisíc )! Majú na to plné právo. Veď vždy po zostavení každej novej vlády s ňou spravidla približne 1,5 milióna voličov nesúhlasí!

Keďže sú stanovené a demokraticky odhlasované nejaké časom overené a osvedčené pravidlá zostavovania vlády, tak ťažko pri tom tvoju vlastnú popletenú logiku uplatňovať.

Tvoj príspevok obsahuje základnú logickú chybu, ktorú si si tak osvojil, že už nie si schopný racionálne uvažovať! Totiž poslanci, členovia a voliči SMER-u nie sú NEPRIATELIA ani prezidenta, ani tebe, ani mne, ani nikomu!!! To sú iba naši milí spoluobčania, ktorí sa a základe svojich životných skúseností rozhodli demokraticky voliť inú stranu, ako je tvoja predstava.....

Dobre som z tvojho príspevku pochopil, že prezident by sa mal riadiť a zostaviť vládu iba výhradne na základe skandovania tých 100 tisíc občanov v uliciach, ktorí predstavujú nepatrné percento voličova veľká väčšia by sa im mala bez odporu podriadiť?
 

nepomerne viac ludi

podporujucich alebo suhlasiacich s protestujucimi zostalo doma, proste len mala skupina z jedneho nazoru ide do ulic. To keby sme pomerovali tych 100 tis proti vlade s tymi 200 ludmi za vladu, tak potom je 99,9% proti vlade. Ficovlada dobre vedela ze je zle a Kiska mal jednoznacne postavit svojho premiera ktory by okamzite postavil svojho ministra vnutra, Kiska by vymenival novych ministrov, min vnutra by okamzite vymenoval noveho policajneho prezidenta a mohli sa zacat pisat nove dejiny Slovenska. Takto sme stale v tom istom chlieve.
 

chyba uvahy

vy vychadzate len zo sucasnej politickej situacie, ale ustava sa robi vseobecne aby ju nemohola prilis obabrat ani jedna strana konfliktu ri roznych okolnostiach
Cize co navrhujete dnes by mozno pomohlo ale zaroven by to naklonilo vahy opacnym smerom pri inom konflikte v buducnosti
Preto sa USTAVA nesmie navrhovat UCELOVO
Paradoxne priama volba prezidenta je ucelova vec tiez (je nesystemovy) pretoze nas pravny system nebol navrhovany ako prezidentsky.
Vy len dalej rozvijate tuto nesystemovost vo sviojej uvahe
Skust si predstavit aj inu politicku situaciu ako sucasnu a predstavte si seba na druhej strane barikady
Mozno potom pochopite
 

...

to ako bol navrhovaný náš systém je dnes celkom jedno, lebo sa to proste zmenilo a treba povedať že k lepšiemu. Súčasná situácia omnoho lepšie zodpovedá princípu deľby moci na ktorom je náš štát založený a omnoho ťažšie je dnes moc zneužiť, ako keď bol prezident nominantom koalície Samozrejme, žiadnej koalícii nikdy nebude vyhovovať ťažší prístup k moci a finančným tokom...
 
Hodnoť

Ako by vládla vláda-hocijaká,

,ako by prechádzali jej návrhy zákonov,keby nemala v parlamente nadpolovičnú a v niektorých prípadoch aj ustavnú vačšinu?
 

na zákony je tu parlament

vláda nie je orgán zákonodarny, to že môže nejaký zákon navrhnúť, to je len doplnková právomoc... ona má zákony hlavne vykonávať
 
Hodnoť

 

Na Slovensku je to tak, že ako povedal istý národniar blahej pamäti (J.Slota):"Slováci sú geneticky sprostý národ". Takže akékoľvek politologické úvahy sú tu na dve veci.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 689
 2. Miroslav Kocúr: Otvorený list Mariánovi Kuffovi 578
 3. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 479
 4. Jozef Kmeto: Do roka a odo dňa od nástupu k moci by Kotlebovci vymazali cigánov z povrchu zemského 313
 5. Janka Cigániková: Pozrite si zoznam káuz vlád Smeru za 7 miliárd. Nenechajte sa kúpiť omrvinkami. 208
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 142
 7. Lucia Nicholsonová: Klamári a zbabelci v zelených tričkách 93
 8. Věra Tepličková: Poslanci na nočnej, alebo o tom, keď blázinec, tak ako u nás na Slovensku 70
 9. Peter Cmorej: Kategórie finančných poradcov alebo nie je poradca ako poradca 66
 10. Filip Pastorek: Prenikajú mafiánske štruktúry aj do vnútra justície? 61

Rebríčky článkov


 1. Helena Michlíková: Keď sa na Vás zrazu obraz zahľadí
 2. Jozef Legény: Hlasovanie poštou - supermarket na nákup hlasov. No, nekúpte ich!
 3. Martin Žilinčík: Nové dimenzie politického bizáru
 4. Martin Čepček: Prečo hazard zakázať
 5. Peter Ďuroška: Slovenský paralympijský výbor oslávil svoju štvrťstoročnicu
 6. Štefan Vidlár: ÓDY NA IGORA
 7. Mária Pálková: Ako sa z čerta stal človek 1. časť
 8. Roman Hutira: 3 jednoduché kroky ako škálovať váš business.
 9. Milan Lacúch: Freddie Mercury! Poučme sa z jeho osudu!
 10. Petra Babanova: Nebuď tam, kde si

 1. Anonym zverejnil ďalšie video proti Kiskovi. Dokazuje, kto nahrával
 2. Danko prerušil schôdzu, Beblavý a spol. pokračujú v proteste (minúta po minúte)
 3. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 4. Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii
 5. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 6. V Košiciach horel obchodný dom, škody sú obrovské
 7. Vo štvrtok sa bude rokovať aj keby sa tam poslanci prikovali, tvrdí Danko (minúta po minúte)
 8. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 9. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 10. Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď, vedenie stoplo citlivú otázku na premiéra

Už ste čítali?