Ako zistím, kde je extravilán?

Autor: Ondrej Halama | 25.10.2020 o 11:12 | (upravené 25.10.2020 o 20:53) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  8836x

Extravilán je pomenovanie pre územie mimo zastavaného územia obce. Keďže protipandemické opatrenia umožňujú pobyt v prírode v extraviláne obce, veľa ľudí zisťuje, ktoré pozemky do extravilánu obce patria, a ktoré nie.

Či ide o pozemok v extraviláne (mimo zastavaného územia obce) alebo v intraviláne (v zastavanom území obce) sa nedá presne určiť od oka v teréne. Extravilán obvykle tvoria lúky, lesy a podobne, ale nemusí to tak byť vždy. Niekedy je lúka, či les aj v intraviláne...

Návod

Najjednoduchšie je použiť webový portál katastra nehnuteľností, konkrétne mapovú časť: https://kataster.skgeodesy.sk/GisPortal/?lang=sk

1. Keď si otvoríte mapu, zobrazí sa celé územie Slovenska. Pomocou tlačidiel + a -, prípadne koliečkom na myši, si môžete priblížiť lokalitu, ktorá vás zaujíma.

2. Vybranú lokalitu priblížte až tak, aby ste videli hranice pozemkov (parciel) znázornené čiernymi čiarami.

3. Na pravej strane si môžete vybrať jednotlivé druhy máp. Skúste si zobraziť všetky, v niektorých sa budete orientovať ľahšie, v iných ťažšie.

4. Vpravo vyberte prvú a tretiu mapu od hora (obrázok nižšie). Ostatné mapy kliknutím na štvorec zrušte.

5. Na mape sú čierne a tyrkysové (svetlozelené) čiary. Čierne sú hranice pozemkov (parciel) a tyrkysové sú hranice extravilánu a intravilánu (trojica šípiek).

6. Ak máte pochybnosti, kliknite na niektorý pozemok a portál vám o ňom zobrazí údaje, vrátane toho, či patri, alebo nepatrí do zastavaného územia obce.

Viac návodov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

 

Ak chcete odoberať ďalšie moje články, kliknite na tlačidlo "obľúbený bloger" vpravo.

tagy: #kataster #katastrálna #mapa #extravilán #intravilán #pobyt #v #prírode #opatrenia #covid #koronavírus #zákaz #vychádzania

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?