Základy práva IV.: Právne odvetvia

Autor: Ondrej Halama | 4.10.2020 o 10:28 | (upravené 19.10.2020 o 19:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  293x

Právo je všade naokolo, no málokto sa v ňom orientuje. Príručka Základy práva pre každého má čitateľom poslúžiť v bežnom živote, ale aj pri čítaní mojich článkov o nehnuteľnostiach. Tu je stručnejšia verzia štvrtej kapitoly:

4. Právne odvetvia

Právny poriadok tvorí niekoľko právnych odvetví, ako napríklad trestné právo, občianske právo, správne právo. Všetky tieto právne odvetvia môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín: verejné a súkromné právo.

Právo samotné vzniká z vôle štátu, resp. z vôle orgánov štátu, ktorých zloženie je v demokratických štátoch výsledkom volieb. Každý právny predpis teda vzniká preto, lebo štát mal záujem regulovať niektoré spoločenské vzťahy a určiť pravidlá správania sa v týchto vzťahoch (právne normy).

Súkromné právo sa od verejného líši najmä mierou, akou štát zasahuje do spoločenských vzťahov. Kým súkromné právo vymedzuje len mantinely v rámci ktorých sa môžu subjekty správať (čo nie je zakázané, je dovolené), vo verejnom práve štát presne určuje, ako majú subjekty postupovať (štátne orgány môžu postupovať len podľa zákona). Ako teda vidíme, v každej z týchto dvoch skupín práva platia dva rozličné princípy.

Ako zistíme, ktorá právna norma patrí do verejného a ktorá do súkromného práva? Najjednoduchšie ich odlíšime tým, že vo verejnom práve vystupuje v právnych vzťahoch štátny orgán (alebo orgán samosprávy), kým v súkromnoprávnych vzťahoch štátne orgány nefigurujú. Vo verejnoprávnych vzťahoch má štátny orgán nadriadené postavenie (napr. vzťah daňového úradu a občana) , kým v súkromnoprávnych vzťahoch majú subjekty postavenie rovnaké (napr. vzťah kupujúceho a predávajúceho v obchode). 

4.1.  Dôležité právne odvetvia

Odvetvia súkromného práva:

Odvetvia verejného práva:

4.2. Hmotné a procesné právo

Jednotlivé právne odvetvia sa obvykle vnútorne delia na hmotné a procesné právo. Napríklad občianske právo sa delí na obč. právo hmotné a obč. právo procesné. Kým hmotné upravuje práva a povinnosti medzi subjektmi občianskoprávnych vzťahov (fyzickými a právnickými osobami), procesné právo upravuje postup, akým sa majú tieto práva a povinnosti súdne vymáhať, t. j. ako má vyzerať žaloba, ako prebieha súdne konanie, kto rozhoduje v súdnom konaní a pod. Ako ste si mohli všimnúť, v občianskom práve procesnom vystupuje súd, teda štátny orgán. Aj preto občianske právo procesné nezaraďujeme do súkromného práva, ale do verejného práva. 

Test na záver

Aby sa vám prečítané vedomosti dostali hlbšie do pamäte, skúste si ich ešte zopakovať pri odpovedaní na tieto otázky:
1. Katastrálne konanie upravuje verejné alebo súkromné právo?
2. Vymenujte, akým princípom sa riadi súkromné a akým verejné právo? 
3. Čo upravuje finančné právo?

Ak je vám niečo nejasné, spýtajte sa v komentároch v diskusii.

Vznik príručky „Základy práva pre každého“ a tohto článku podporili: Advokátska kancelária BURDA LEGAL a realitný maklér JEDINÝ. Celé znenie kapitoly obohatené o ilustrácie, príklady, odkazy a súvisiace latinské výroky nájdete v tlačenej verzii príručky (vyjde o pár dní).

Zoznam kapitol:

1. Čo je právo? Ako vzniklo? 
2. Právne predpisy, ich platnosť a právna sila 
3. Ako nájsť zákon (iný právny predpis)? 
4. Právne odvetvia
5. Organizácia štátu a právne princípy
6. Právnické povolania a verejné funkcie 
7. Občianske (civilné) právo
8. Správne (administratívne) právo
9. Trestné právo 
10. Obchodné právo, podnikanie, živnosti 
11. Pracovné právo

Ak chcete dostávať moje články na e-mail, pridajte si ma k obľúbeným blogerom (červené tlačítko pod mojím profilom).

 

Tagy: #zakladyprava #zakladypravaprekazdeho #verejne #pravo #sukromne #homtne #procesne #zaklady #prava #kurz #prava

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?