Základy práva III.: Ako nájsť zákon (iný právny predpis)?

Autor: Ondrej Halama | 3.10.2020 o 21:21 | (upravené 19.10.2020 o 20:01) Karma článku: 2,31 | Prečítané:  346x

Právo je všade naokolo, no málokto sa v ňom orientuje. Príručka Základy práva pre každého má čitateľom poslúžiť v bežnom živote, ale aj pri čítaní mojich článkov o nehnuteľnostiach. Tu je stručnejšia verzia tretej kapitoly:

3. Ako nájsť zákon (iný právny predpis)?

V predošlej kapitole sme si vysvetlili, aké druhy právnych predpisov poznáme a akú majú právnu silu. 

Ako ale zistiť, ktorý predpis rieši našu životnú situáciu? A ak už vieme, aký predpis hľadáme, kde nájdeme jeho aktuálne znenie? Najlepšie si hľadanie právnych predpisov ukážeme priamo na príklade:

Príklad

Pani Eva sa rozišla s manželom, ten však neplatí výživné na ich syna, preto sa ho rozhodne zažalovať. O aký právny predpis však oprie svoju žalobu? V ktorom zákone sa píše, že jej manžel je povinný zaplatiť výživné?

1. Prvý krok, ktorý je vhodné urobiť, je použiť vyhľadávanie cez google.com. Právnik by tento krok samozrejme obišiel, lebo otázka výživného patrí medzi jeho základné znalosti. Vy ale nie ste právnik a chcete si poradiť sami. Takže do Google jednoducho zadáte názov problému, ktorý riešite. Na google.sk teda napíšete „výživné“ alebo „zákon výživné“.

2. P. Eve vyhľadávač Google nájde veľa článkov zaoberajúcich sa výživným. V týchto článkoch sa o výživnom dozvie viac, vrátane toho, že problematiku rieši niekoľko zákonov, najmä však zákon o rodine (č. 36/2005 Z. z.). Postupne si p. Eva celú problematiku naštuduje alebo zistí, že to jednoducho nezvládne a možno sa nakoniec obráti na právnika.

3. Keď už však p. Eva zistí, že základný nárok na výživné vyplýva zo zákona o rodine, rozhodne sa, že si nájde aktuálne znenie tohto zákona. O tom, ako by mala p. Eva postupovať, sa dočítate ďalej.

Ako vyhľadať aktuálny právny predpis?

1. Väčšinu právnych predpisov nájdete na webovej stránke orgánu, ktorý ich vydal. Tie najdôležitejšie právne predpisy ako zákony, ústavné zákony, nariadenia vlády a vyhlášky s celoštátnou platnosťou nájdete v Zbierke zákonov (na stránke slov-lex.sk). Ak by ste ale hľadali všeobecne záväzné nariadenie mesta, či obce (napr. Vrbové), treba ísť na webovú stránku tohto mesta (napr. vrbove.sk). Podobne, ak hľadáte opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR týkajúce sa koronavírusu, treba ísť na stránku tohto úradu: http://www.uvzsr.sk/. Ak nemáte internet, treba ísť na príslušný úrad osobne, alebo podať žiadosť o zaslanie predpisu prostredníctvom pošty. 

P. Eva hľadá zákon o rodine, a preto pôjde hľadať do elektronickej Zbierky zákonov na stránke slov-lex.sk.

2. Štátna webová stránka slov-lex.sk obsahuje oficiálne znenia zákonov. Popri nej existuje aj veľa iných stránok, kde nájdeme zákony, avšak slov-lex.sk je najspoľahlivejšia a najmä jediná záväzná. Pani Eva teda chce nájsť aktuálne znenie zákona o rodine. Číslo tohto zákona nepozná, pozná iba jeho názov. Po otvorení stránky slov-lex.sk prejde kurzorom myši na slová „Právne predpisy“ na hornej fialovej lište.

Stránka jej ponúkne tri voľby:

3. Tu je potrebné vybrať „Zbierka zákonov Slovenskej republiky“. Po kliknutí na uvedenú možnosť sa nám zobrazí formulár: „Vyhľadávanie právnych predpisov“, pričom si môžeme vybrať, či chceme vyhľadávať podľa „hľadaného výrazu“ (napr. výživné), alebo podľa „názvu predpisu“. Keďže p. Eva už vie, aký predpis hľadá (zákon o rodine), použije druhý riadok – Názov predpisu. Do riadku napíše: „o rodine“ alebo „zákon o rodine“ a klikne na „vyhľadať“.

4. Stránka jej našla niekoľko predpisov, pričom už druhý v poradí je „zákon o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ č. 36/2005 Z. z. (obrázok vyššie). Text „a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ znamená, že súčasťou zákona sú aj novely iných (spravidla súvisiacich) zákonov.

5. P. Eva teda klikne na zákon o rodine, ktorý hľadala a môže si čítať jeho aktuálne (účinné) znenie. V pravom stĺpci si môže zvoliť aj staršie časové verzie zákona pod voľbou „História“. To je užitočné napríklad vtedy, ak riešime nejakú staršiu vec. Napríklad ak manžel p. Evy neplatí výživné od februára 2012, môže si p. Eva prepnúť na verziu zákona o rodine, ktorá bola platná vo februári 2012 (nasledujúci obrázok).

6. Keďže p. Evu zaujímajú len časti zákona týkajúce sa výživného, pomocou internetového prehliadača si vyhľadá, kde v zákone sa nachádza slovo „výživné“, resp. jeho časť „výži“ (aby jej vyhľadalo všetky tvary slova). Možnosť vyhľadávania je v prehliadači Chrome v pravom hornom rohu (obrázok nižšie).

Prehliadač jej v texte zákona a na bočnej lište vyznačí, kde všade sa výraz „výživ“ nachádza (obrázok nižšie). 

Vznik príručky „Základy práva pre každého“ a tohto článku podporili: Advokátska kancelária BURDA LEGAL a realitný maklér JEDINÝ. Celé znenie kapitoly obohatené o ilustrácie, príklady, odkazy a súvisiace latinské výroky nájdete v tlačenej verzii príručky (vyjde o pár dní).

Zoznam kapitol:

1. Čo je právo? Ako vzniklo? 
2. Právne predpisy, ich platnosť a právna sila 
3. Ako nájsť zákon (iný právny predpis)? 
4. Právne odvetvia
5. Organizácia štátu a právne princípy
6. Právnické povolania a verejné funkcie 
7. Občianske (civilné) právo
8. Správne (administratívne) právo
9. Trestné právo 
10. Obchodné právo, podnikanie, živnosti 
11. Pracovné právo

Ak chcete dostávať moje články na e-mail, pridajte si ma k obľúbeným blogerom (červené tlačítko vpravo).

 

Tagy: #zákony #nájsť #zákon #aktuálny #aktuálne #právne #predpisy #platné #právo #vyhľadanie #zákona #2020 #2021 #2022

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?