Patria stromy a ovocie vlastníkovi pozemku?

Autor: Ondrej Halama | 29.9.2019 o 11:28 | (upravené 22.10.2019 o 20:58) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  2859x

Asi to poznáte: Kráčate si po ceste a na tráve uvidíte orech z najbližšieho stromu. Strom rastie vedľa cesty a nie je ani oplotený. ..

Pravdepodobne ho tu zasadil vlastník neďalekej záhrady, pomyslíte si. Následne vás možno napadne otázka: Komu ten strom a orechy z neho patria? Môžem si ich len tak pozbierať?

Nemôžete (aj keď to veľa ľudí bežne robí).

Stromy sa považujú za súčasť pozemku. Vyplýva to z § 120 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého Súčasťou veci je všetko, čo k nej podľa jej povahy patrí a nemôže byť oddelené bez toho, že by sa tým vec znehodnotila.“

Stromy už z „povahy“ veci patria k pozemkom a taktiež je zrejmé, že ich oddelením od pozemku sa zníži jeho hodnota. Stromy teda spĺňajú zákonnú definíciu pre súčasť veci. Keďže sú súčasťou pozemku, majú aj rovnakého vlastníka. V prípade, že kupujeme pozemok, automaticky na nás prechádza aj vlastnícke právo k stromom.

Zo zákonnej citácie je tiež zrejme, že nie všetko spojené s vecou (napr. s pozemkom) musí byť súčasťou veci (pozemku). Občiansky zákonník výslovne uvádza, že vodné toky, pozemné vody a stavby nie sú súčasťou pozemku.

Možno stromy predávať?

To, že stromy sú súčasťou pozemku, znamená, že nemôžu byť samostatne predávané a nemôžu mať iného vlastníka ako pozemok. Platí to však iba dovtedy, kým sú spojené s pozemkom. Ak strom vykopeme a tým oddelíme od pozemku, môžeme ho ďalej samostatne predať alebo darovať. Bežne sa s predajom stromov a iných porastov stretneme v záhradníctve.

Komu patria plody?

Plody zo stromov patria aj po oddelení (odpadnutí ) vlastníkovi stromu (§ 135a Obč. zákonníka) . Platí to aj v prípade, že plody spadnú na susedný pozemok. Rovnako sa posudzuje aj vlastníctvo odpadnutých konárov.

Judikáty

Týmito právnymi situáciami sa mnohokrát zaoberali aj súdy, tu sú niektoré ich stanoviská:

Porasty na pozemku, ktorý je vo vlastníctve jedného z manželov, sú súčasťou tohto pozemku (§ 120 OZ),  aj keď boli zaobstarané zo spoločných prostriedkov, a preto nemôžu byť vyporiadané ako majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. (Zborník stanovísk..., Sv. I až IV. Praha, SEVT 1974 až 1986 - Z IV)

Súčasti hlavnej veci (§ 120 OZ) prechádzajú na nového nadobúdateľa hlavnej veci, aj keď nie sú výslovne uvedené v zmluve o prevode hlavnej veci. (Zbierka súdnych rozhodnutí a stanovísk - R 7/1987)

Viac návodov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

 

Tagy: #strom #pozemok #sused #plody #ovocie #drevo #kataster #hranica #orechy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?