Slovenská prokuratúra je pozostatok totality

Autor: Ondrej Halama | 16.6.2019 o 14:08 | (upravené 16.6.2019 o 14:56) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  4993x

Keď si spomeniete na najdôležitejšie tlačovky prokuratúry, môže sa vám zdať, že poslaním prokuratúry nie je stíhanie zločincov, ale že jej úloha spočíva v komunikácíí s mafiánmi a v riešení vlastných prešľapov.

Z médií sa len veľmi málo dozvedáme o tom ako prokuratúra bojuje so zločinom a porušovaním zákonnosti. Namiesto toho sa dozvedáme o tom, ako si najvyšší prokurátori (Šufliarský, Tichý,Trnka) píšu priateľsky ladené správy s najväčším mafiánom v krajine (Kočnerom). S tým Kočnerom, ktorý sa už minimálne od roku 2011 spomína v súvislosti s mafiánskymi zoznamami a rôznymi kauzami.

Tlačovky týkajúce sa vraždy Jána Kuciaka sú výnimkou. Táto vražda vyhnala do ulíc desaťtisíce ľudí, znamenala odstúpenie premiéra a vyvolala veľký rozruch aj v zahraničí. Len takýto obrovský tlak prinútil prokuratúru, aby sa po dlhom čase zviditeľnila niečím, čím by sa mala zviditeľňovať pravidelne - stíhaním zločincov.

Umenie“ nečinnosti

Prokuratúra ma veľa možností ako môže informovať o vyriešení rôznych káuz a zločinov. Sama nemôže ľudí trestať, no môže vyšetrovať porušenie zákona a rozhodovať o tom, koho postaví pred súd. Najväčšia moc prokurátora však spočíva v tom čo neurobí – teda na koho nepodá žalobu a kto teda nebude postavený pred súd a ani potrestaný. A zdá sa, že práve túto moc „nerobiť, nepodať, nevyšetriť“ slovenská prokuratúra využíva najviac. V nečinnosti slovenská prokuratúra vyniká natoľko, že do hovorovej reči sa už dostalo aj slovné spojenie, ktoré často používa v rozhodnutiach: „skutok sa nestal“. Úplne exemplárnym prípadom nečinnosti je špeciálny prokurátor Kováčik. Noviny už veľa urobili preto, aby informovali o tom, čo všetko tento pán neurobil. Márne, stále tam (ne)pracuje. Špeciálny prokurátor, ktorý má riešiť najväčšie kauzy (korupcia, organizovaný zločin) a má sa hrdiť počtom „skalpov a veľkých rýb“, práve tento prokurátor sa „hrdí“ tým, že nevyriešil v podstate nič.

Na prokuratúre sa veci neprideľujú náhodne

Ak vám napríklad niekto nevráti požičané peniaze, môžete sa sami obrátiť na súd a zažalovať ho. Dostanete náhodne prideleného sudcu, ktorému nik nemôže vec odňať, a ktorý o pôžičke rozhodne. Ak vám daňový úrad v rozpore so zákonom vyrubí daň, môžete sa taktiež obrátiť na náhodne vybraného sudcu, aby nezákonné rozhodnutie zrušil. Čo sa však stane keď na vás spáchajú trestný čin? Keď vám niekto skáče po hlave, znásilni vás, alebo ak zistíte, že štátny úradník je skorumpovaný? V takom prípade sa môžete obrátiť na políciu alebo prokuratúru, ale iba prokuratúra rozhoduje o tom, či sa páchateľ dostane pred súd alebo nie (§ 231 Trestného poriadku). A práve na čele prokuratúry je jediný človek, generálny prokurátor (§ 10 ods. 1 zákona o prokuratúre). On sám môže vec odňať ktorémukoľvek prokurátorovi a v konečnom dôsledku môže rozhodnúť o tom, že páchateľ sa nedostane ani pred súd.

Totalitnú prokuratúru treba zreformovať

Ešte na právnickej fakulte, dávno po roku 1989, sme sa učili o tom, že naša prokuratúra je organizácia jedného muža postavená na sovietskom modeli(!). Na tom sa za pár rokov nič nezmenilo. Máme demokraciu, ale totalitnú prokuratúru, ktorá je v rozpore so základnými princípmi demokratického právneho štátu. Výkon právomoci prokuratúry je v rukách jediného človeka, čo je v rozpore s princípom deľby moci (o ktorom som už písal).

V tejto monokratickej organizácii je generálny prokurátor (teraz Jaromír Čižnár) ako vrátnik, ktorý stojí pri bráne spravodlivosti a rozhoduje o tom, či sa zločinec dostane pred súd alebo nie. Postavenie a koncentrácia moci akú má v rukách nepripomína len totalitu, ale aj feudalizmus, kde panovník sám vykonával trestné súdnictvo: Pretože keď máte moc nepotrestať vraha, v podstate máte moc nad životom každého. Koncentrácia moci u jedného človeka v takejto miere u nás na iných úsekoch výkonu štátnej moci neexistuje , t. j. napríklad ani na úseku katastra, školstva a taktiež ani na úseku civilného alebo správneho súdnictva. Dokonca ani premiér nemôže odňať spis úradníkovi pracujúcemu na okresnom úrade. Najviac sa k tomu približuje amnestia prezidenta, no aj tá nasleduje až po tom čo je zločinec postavený pred súd a odsúdený. Generálny prokurátor však môže zločinca uchrániť už pred samotným vyšetrovaním a trestným stíhaním. Samozrejme, aj on musí dodržovať zákon, no kto ho kontroluje? Nad generálnym prokurátorom vlastne nikto nie je. Ak rozhodne nezákonne a zločinca nepostaví pred súd, nie je tu žiadny orgán alebo osoba, ktorá by mohla dať podnet na prešetrenie tohto postupu.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že takýto orgán je potrebné reformovať a vykonať dekoncentráciu moci, t. j. rozdeliť moc generálneho prokurátora medzi viacerých ľudí, ideálne s náhodným prideľovaním prípadov. Tým sa urobí iba to, čo už funguje na iných úsekoch súdnej moci: vec bude v právomoci viacerých ľudí a dostane sa na stôl náhodne pridelenej osobe Tým sa zníži možnosť podplatenia, korupcie, a zneužitia moci... A veľa ľuďom sa asi prestane dariť.

 

Zdroje:

https://www.tyzden.sk/casopis/7853/co-moze-generalny-prokurator/

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/507159-sufliarsky-zverejnil-esemesky-s-kocnerom/

https://dennikn.sk/687259/svet-specialneho-prokuratora-kovacika-za-osem-rokov-podal-nula-obzalob/

https://www.topky.sk/cl/10/79256/Trnka--Prokuratorovi-z-B--Bystrice-odnal-kauzu-pre-jeho-bezpecnost

https://www.etrend.sk/ekonomika/prokurator-tichy-pre-smsky-s-kocnerom-konci.html

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-153#cast2

 

Tagy: #generálny #prokurátor #prokuratúra #Tichý #Šufliarský #Kováčik #Trnka #Čižnár #smsky #správy #kočner #sovietský #model #trestné #právo #reforma #prokuratúry #právo #zákony #organizácia #koncentrácia

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?