Katastrálny bulletin a jeho kvalita

Autor: Ondrej Halama | 12.6.2019 o 14:10 | (upravené 12.6.2019 o 20:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  859x

O právnikoch sa hovorí: koľko právnikov, toľko názorov. Áno, názorov býva veľa, no argumentov už pomenej. 

Až pri argumentácii sa často ukáže, že mnohé „názory“ sú len holé tézy bez opory v zákonoch, či právnej teórii. Bohužiaľ, takéto holé tézy často ponúka aj katastrálny bulletin.

Katastrálny bulletin vydáva ÚGKK. Má slúžiť na zjednocovanie činnosti katastrálnych odborov na celom Slovensku a má prispievať k dodržiavaniu zákonnosti zo strany orgánov katastra. Táto funkcia bulletinu je však často oslabovaná tým, že prezentované názory nie sú zdôvodnené. A to ani tie, ktoré idú proti základným právnickým poučkám.

Čo mám na mysli si môžeme ukázať na prvej otázke najnovšieho bulletinu č. 2/2018. V učebnici občianskeho práva (Lazar, J.: Občianske právo hmotné 1. Iura Edition, 2006, s. 133.) sa píše, že absolútne neplatnú zmluvu, nemožno dodatočne opraviť (urobiť platnou). Katastrálny bulletin však tento základný poznatok občianskeho práva vyvracia, pričom to nijako nezdôvodňuje.

V prvej otázke najnovšieho bulletinu sa riešil prípad, keď niekto v zmluve prevádza iba niektoré zo svojich urbárskych podielov (t. j. v zmluve sú uvedené len niektoré pozemky urbára). Keďže zákon prikazuje, aby sa prevádzali všetky podiely (na všetkých pozemkoch urbára), takáto zmluva odporuje zákonu a je v zmysle § 39 Občianskeho zákonníka absolútne neplatná. Absolútnu neplatnosť zmluvy nemožno podľa právnej teórie odstrániť. Bulletin to však pripúšťa. Podľa odpovede v bulletine postačuje, ak zmluvná strana vyhotoví dodatok ku zmluve a zahrnie do nej aj zostávajúce podiely (resp. pozemky). K takejto „opravenej“ zmluve údajne možno povoliť vklad, t. j. zapísať ju do katastra.

Základnou otázkou neplatnosti zmluvy sa bulletin vôbec nezaoberá a nijako nezdôvodňuje ako sa môže neplatná zmluva premeniť na platnú. Nejde pritom o maličkosť. Neplatnosť zmluvy je najzávažnejšou vadou akú môže zmluva mať. Neplatná zmluva nemá žiadne právne účinky, z pohľadu práva akoby neexistovala. Ak sa aj nový vlastník zapíše do katastra, de iure nič vlastniť nebude. Neplatnou zmluvou totiž nadobúdať vlastníctvo nemožno.

Judikatúra

„Prerábanie“ neplatných zmlúv na platné je aj v rozpore s názormi slovenských súdov:

Absolútna neplatnosť právneho úkonu (negotium nullum) nastáva bez ďalšieho priamo zo zákona (ex lege) a hľadí sa naň, ako keby nebol urobený. Táto neplatnosť nemôže byť zhojená dodatočným schválením (ratihabíciou) a nemôže sa konvalidovať ani dodatočným odpadnutím dôvodu neplatnosti. Absolútne neplatný právny úkon nepôsobí právne následky ani v prípade, keď na jeho základe už bolo kladne rozhodnuté o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. (R 39/1998)

Platnosť, či neplatnosť právneho úkonu možno posudzovať len s ohľadom na okolnosti, ktoré existovali v čase jeho urobenia. Znamená to, že právny úkon, ktorá v čase urobenia zodpovedal všetkým zákonným požiadavkám, a bol preto platný, sa v dôsledku skutočností, ktoré nastali po jeho vzniku, nemôže dodatočne stať neplatným (a naopak). (rozsudok Najvyššieho súdu SR z 26. marca 2009, sp. zn. 1M Obdo V 16/2006)

Na záver

Každý sa môže pomýliť a nebolo by to ani prvý raz, čo by sa bulletin opravoval. Mojim cieľom nie je hľadať každú chybu a následne o nej napísať článok. Na neplatné dodatky ale neupozorňujem prvý raz. Poukazoval som na to aj na katastrálnej konferencii v roku 2017, no v bulletine naďalej čítam ten istý právny názor a, čo je horšie, stále bez akéhokoľvek zdôvodnenia. Problémom teda nie je iba iný (i keď podľa mňa nesprávny) názor, ale najmä absencia vysvetlenia. Rád by som právny názor obsiahnutý v bulletine pochopil, no nikto sa ho ani nepokúsil vysvetliť.

 

Viac článkov, návodov, judikátov a vzorov nájdete v mojej novej knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Tagy: #katastrálny #bulletin #2018 #2019 #absolútna #neplatnosť #oprava #zmluvy #otázky #judikát #dodatky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?