Pôdu možno opäť predávať bez obmedzení

Autor: Ondrej Halama | 11.2.2019 o 9:47 | (upravené 8.6.2019 o 12:07) Karma článku: 3,99 | Prečítané:  2308x

Ústavný súd SR rozhodol, že doterajšie komplikácie pri predaji poľnohospodárskych pozemkov sú neústavné a zrušil kľúčové ustanovenia zákona č. 140/2014 Z. z. o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku.

Nález o neústavnosti bol uverejnený dnes. Uverejnením nálezu v zbierke zákonov sa nález stáva záväzným a neústavné časti zákona strácajú účinnosť (§ 41 zákona č. 38/1993 Z. z.).

V praxi to znamená, že zákon už nevyžaduje zložité ponukové konanie, ak chceme predať poľnohospodársky pozemok v extraviláne s výmerou nad 2000 m2. Doteraz vyžadované ponukové konanie trvalo niekoľko mesiacov a vyžadovalo elektronický občiansky preukaz. Pre mnohých bolo prakticky nedostupné.

V dôvodovej správe k tomuto neústavnému zákonu sa uvádzalo, že poľnohospodárska pôda sa má chrániť pred poškodením a neodôvodneným znižovaním výmery, kvality. O pár riadkov ďalej bol však deklarovaný iný dôvod prijatia zákona  - zamedziť „špekulatívnym“ prevodom a „neprimeranému nájomnému“. Zákonodarca sa ani nesnažil zakryť, že chráni poľnohospodárov pred vlastníkmi, ktorí požadujú „neprimerané nájomné“. Išlo teda v podstate o reguláciu, ktorá na úkor jednej skupiny občanov (vlastníkov) zvýhodňovala inú skupinu občanov (poľnohospodárov).

Neústavnosť obmedzení vlastníckeho práva u vlastníkov poľnohospodárskej pôdy skonštatoval ústavný súd až po viac ako 4 rokoch od začiatku konania (konanie iniciovala skupina 40 poslancov parlamentu už 2. júla 2014). Ústavný súd založil svoje rozhodnutie najmä na tom, že zákon zasahuje do vlastníckych práv neprimeraným spôsobom.

Skutočná ochrana pôdy si zrejme vyžaduje iné opatrenia. Pri prvom pohľade na slovenskú krajinu je zrejmé, že poľnohospodárska pôda neubúda v dôsledku toho, že ju niekto predá, alebo chce vysoké nájomné, ale skôr v dôsledku toho, že sa  využíva na výstavbu (najmä priemyselných objektov). Pred zmenšovaním výmery by sa pôda oveľa lepšie chránila, ak by sa dôsledne uplatňovali nástroje územného plánovania, a ak by Slovensko nebolo závislé na automobilovom priemysle.

Celý nález ústavného súdu vrátane odôvodnenia nájdete tu.

 

Viac článkov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?