5 nezmyslov v katastrálnom zákone

Autor: Ondrej Halama | 2.12.2018 o 10:58 | (upravené 9.6.2019 o 0:43) Karma článku: 3,39 | Prečítané:  2217x

Ak ste sa niekedy zasekli pri čítaní katastrálneho alebo iného zákona, chyba nemusí byť na vašej strane...

V zákonoch sa má používať štátny jazyk v kodifikovanej podobe, najmä z hľadiska jazykovej, štylistickej a významovej správnosti. Aspoň tak sa uvádza v zákone o tvorbe právnych predpisov. Právny predpis tiež musí byť terminologicky správny, presný a všeobecne zrozumiteľný. Toľko teória, teraz z praxe:

V katastrálnom zákone sa nachádza niekoľko protirečení, gramatických chýb a definícii, ktoré mätú občanov. Občas je ťažké uveriť tomu, že zákon pripravuje a schvaľuje niekoľko úradníkov, po nich celá vláda, 150 poslancov parlamentu, a nakoniec aj prezident. Samozrejme, každý sa môže pomýliť, no zarážajúce je, ak evidentné omyly za 8, alebo 20 rokov v texte zákona nik neopraví. Niektoré sa pritom týkajú 300 000 konaní ročne (približne toľko zmlúv príde za rok na kataster).

Na väčšinu nedostatkov som poukazoval aj vo svojej knihe, odvtedy ale pribudli ďalšie, a to aj v nedávnej novele. Vybral som „top 5“ nezmyslov a robím to aj s malou nádejou, že sa nimi Úrad geodézie a politici budú pri príprave najbližšej novely zaoberať.

 

1. Nezmyselná veta I

„Konanie o návrhu na vklad na základe zmluvy o prevode nehnuteľností uzavreté do 31. augusta 2009 sa vzťahujú ustanovenia zákona v znení účinnom do 31. augusta 2009.“ (§ 79i)

Táto veta zmysel nedáva. Môžete ju čítať odpredu aj odzadu. Je v zákone od roku 2009 a prežila už štyri novelizácie katastrálneho zákona... Pritom by stačilo na začiatok vety doplniť slovo „Na“ a slovo „uzavreté“ nahradiť slovom „uzavretej“. Potom by to zmysel dalo. Ktovie, koľko občanov už nedokázalo túto tajničku vyriešiť...

 

2. Nezmyselná veta II

Najnovšia novela č. 212/2018 Z. z. priniesla ďalšiu zmätočnú vetu. Podľa § 59 ods. 2 písm. c) s opravou viacnásobne evidovaného vlastníctva musia súhlasiť zapísaní vlastníci a iné osoby, ktorí nie sú zapísaní ako vlastníci… V úplnom znení to vyzerá takto:

„Okresný úrad opraví údaj o viacnásobnom vlastníctve, ak s tým súhlasia všetky osoby zapísané v katastri ako vlastníci a iné osoby, ktorým svedčí vlastnícke právo k tej istej nehnuteľnosti podľa verejnej listiny alebo podľa inej listiny, a nie sú zapísaní v katastri ako vlastníci tejto nehnuteľnosti“ 

Táto „hádanka“ je jednoduchšia. Ja som ju vyriešil približne na piate prečítanie. Aby veta mala zmysel, treba slovo „zapísaní“ zmeniť na „zapísané“... 

 

3. Predpovedanie budúcnosti

Keď kataster zistí, že zmluva o predaji nehnuteľnosti je v poriadku, vydá o tom „rozhodnutie o povolení vkladu“, t. j. povolí zápis (vklad) nového vlastníka. Následne sa toto rozhodnutie predloží zapisovateľke a tá podľa neho vykoná zápis nového vlastníka, a to buď v ten istý deň, alebo v nasledujúci pracovný deň (§ 43 ods. 1 písm. a). Občas sa tiež stane, že to zapisovateľka nestihne a zápis vykoná neskôr. Lehoty sa nemajú prekračovať, ale stáva sa to.

Katastrálny zákon vyžaduje (§ 31 ods. 4 písm. f), aby v rozhodnutí o povolení vkladu bol vyznačený aj deň, kedy nastali účinky vkladu (zápisu), t. j. deň keď zapisovateľka vykoná zápis. Vkladár, ktorý rozhodnutie vydáva, si teda musí tipnúť, či zapisovateľka vklad vykoná dnes, zajtra, alebo o týždeň. Tip mu samozrejme nemusí vyjsť a na rozhodnutí bude nesprávny dátum. Katastrálny zákon teda od úradníka vyžaduje schopnosť predpovedať budúcnosť...

 

4. Mätúca definícia pozemku (§ 3 ods. 1)

Čo je to pozemok? Možno sa vám otázka zdá primitívna - veď predsa každý veľmi dobre vie, čo slovo „pozemok“ znamená... Keď som po prvý krát začal čítať katastrálny zákon, myslel som si, že to viem aj ja. Väčšina si asi predstaví „kus zeme“, ktorý niekomu patrí a je teda ohraničený vlastníckymi hranicami. Lenže katastrálny zákon na to už od roku 1995 ide inak... Podľa neho, pozemok nie je len časť zemského povrchu ohraničená vlastníckymi hranicami. Podľa katastrálneho zákona môže byť pozemok ohraničený aj inou ako vlastníckou hranicou, a to napríklad hranicou držby, hranicou spôsobu užívania, hranicou druhu pozemku atď.

Keď som vyššie písal o bodoch 1. – 3. dalo sa určiť, kde vznikla chyba, ale pri tejto definícii naozaj netuším, prečo mal zákonodarca potrebu ohraničovať pozemok siedmimi druhmi hraníc.

Táto definícia je špeciálna aj v tom, že namiesto toho, aby pojem pozemok definovala, spochybňuje ho. Sedem rokov som pracoval na katastri a túto „definíciu“ pozemku som v odôvodnení rozhodnutia nemohol použiť ani raz. Z jedného jediného dôvodu - odôvodenie rozhodnutia má byť zrozumiteľné... Tu je v úplnom znení:

Pozemkom sa rozumie časť zemského povrchu oddelená od susedných častí hranicou územnej správnej jednotky, katastrálneho územia, zastavaného územia obce, hranicou vymedzenou právom k nehnuteľnosti, hranicou držby alebo hranicou druhu pozemku, alebo rozhraním spôsobu využívania pozemku.“

 

5. Mätúca definícia mapy určeného operátu (§ 3 ods. 11)

Definícia mapy určeného operátu v katastrálnom zákone je pre občana neznalého problematiky neriešiteľným hlavolamom. Je to spôsobené najmä tým, že prvá polovica vety odporuje druhej. V prvej časti sa uvádza, že ide o zobrazenie pozemkov vymedzených vlastníckou hranicou, ale v druhej časti sa už uvádza, že sú zlúčené do „väčších celkov“. Nie je teda jasné, či sú pozemky v mape „vymedzené“, alebo „zlúčené“.

Aké je riešenie? Pozemky sú v skutočnosti „vymedzené vlastníckou hranicou“ v mape, kým „zlúčené do väčších celkov“ sú v teréne (priamo na mieste nemožno rozoznať vlastnícke hranice). To však bez širších znalostí katastrálneho práva a histórie nemáte šancu pochopiť... Táto definícia je mätúca a nepoužiteľná:

Mapou určeného operátu sa rozumie mapa, na ktorej zobrazené pozemky vymedzené vlastníckymi hranicami v nájme právnických osôb a fyzických osôb a sú zlúčené do väčších celkov.“

Vyššie uvedené definície sú v zákone od svojho vzniku v roku 1995.

 

Viac návodov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Tagy: #kataster #reality #nehnutelnosti #legislativa #narodnarada #vlada #zakony #novela

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kde Rómovia nie sú súčasťou problému, ale jeho riešenia

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.


Už ste čítali?