Sloboda prejavu, cenzúra, Adela (5 princípov našej demokracie)

Autor: Ondrej Halama | 24.9.2018 o 9:37 | (upravené 22.1.2020 o 19:07) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  8239x

Často čítam, že na Slovensku je cenzúra. Áno, v istom zmysle tu je. Tak ako v každom štáte. A čo s tým má Adela? Vďaka nej mi na dokončenie tejto série zostáva napísať už len o jednom princípe.

Adela Vinczeová sa v augustovom článku sťažuje, že niekde stopli jej hotový rozhovor. Moderátorka reaguje aj na kritiku, ktorá prišla v súvislosti s jej výzvou (prezentovanou na cenách OTO), aby ľudia v sebe viac kultivovali „nehnev“.

Tá kritika je podľa mňa oprávnená, pretože hnev ani "nehnev" nie sú témou dňa. Je ťažké si nevšimnúť, že témou je niečo iné: korupcia politikov a vraždenie novinárov. Reči o hneve a „nehneve“ sú možno témou v jej osobnom denníku, ale viesť ich na pozadí súčasných udalostí je, ako keď niekto topiaceho kritizuje, že špliecha vodu po ľuďoch na brehu... Má na to právo, ale v tej situácii je to úplne od veci.

Musela si predsa všimnúť, že spoločnosť na námestia nevyšla kvôli „hnevu“, ale pre niečo celkom iné. K tomu sa ale vyjadriť nechce. Vraj sa snaží nerobiť unáhlené závery. Problém je, že ona nerobí žiadne. Príčiny ju netrápia, len tá špliechajúca voda - ten hnev. Dvaja mŕtvi, korupcia, mafia - to sú veci, o ktorých podľa nej asi hovoriť netreba. Akoby sa skutok nestal. Zato hnev, to je téma!

Uznávam, celebrity  to pri politických otázkach nemajú ľahké. Musia oveľa viac zvažovať ako sa zachovajú. Majú zhruba tieto možnosti:

1. Môžu povedať svoj názor a riskovať stratu fanúšikov a pracovných príležitostí. 2. Môžu tiež použiť Rytmusovu marketingovú frázu, že „politika sa ma netýka“, no vyznieť takto slabomyseľne veľa ľudí netúži. 3. Celkom dobré riešenie je prehlásiť, že si názor nedokážu urobiť. Veď každý nemôže vedieť všetko. 4. A netreba zabúdať ani na alibistické príslovie o zlate a mlčaní, to je vždy trendy. 5. Adela to ale zatiaľ dáva na Timka – názor nezaujme, ale pre istotu niečo od veci povie (napríklad: „Nikto nie je čistý.“, „Nič nie je čierne alebo biele.“, "Nehnevajme sa, bude lepšie." a pod.).

Pri písaní o jej problémoch moderátorka spomenula aj užitočnú informáciu: Sloboda prejavu je obmedzená zákonmi, prejavom nemožno ísť proti ľudským právam a demokracii. Zacitujme hneď z Ústavy SR (čl. 26 ods. 4):

„Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.“

Obmedzenia slobody prejavu nájdeme vo viacerých zákonoch, tu je pár príkladov:

- zákaz  propagácie hnutí smerujúcich k potlačovaniu ľudských práv (Trestný zákon), 

- zákaz použiť cudzie fotky bez súhlasu dotknutej osoby (Občiansky zákonník),

- zákaz klamlivej reklamy, zákaz vyzradenia obchodného tajomstva (Obchodný zákonník).

Ako vidieť, náš štát, ako každý iný, chráni svoju existenciu istými obmedzeniami. V týchto prípadoch môžeme hovoriť o cenzúre. Cenzúrou však nie je prípad, keď ľubovoľný denník odmietne uverejniť rozhovor s moderátorkou, ak ho nepovažuje za hodný zverejnenia. To je skôr otázka vkusu a zodpovednosti média. Samozrejme, Adela má právo sa na to sťažovať, a súhlasím s ňou, že história sa opäť opakuje, pretože jej sťažnosť je opäť od veci.

 

 

Tagy: #adelabanasova #pravo #slobodaprejavu #adelavinczeova #rytmus #igortimko #celebrity #oto2018 #kuciak #nehnev #hnev #mafia #politici #allforjan #jankuciak #zaslusneslovensko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?