Je vlastníctvo nedotknuteľné? (5 princípov našej demokracie)

Autor: Ondrej Halama | 15.9.2018 o 11:59 | (upravené 9.6.2019 o 0:46) Karma článku: 2,61 | Prečítané:  1380x

Veľa ľudí sa dovoláva „nedotknuteľnosti“ vlastníctva, keď bez stavebného povolenia stavajú na SVOJOM pozemku, alebo keď chcú so SVOJIM majetkom inak naložiť a štát im v tom „bráni“. Mýlia sa.

Postupne píšem o piatich vybraných princípoch, na ktorých je postavené právo Slovenskej republiky. Zatiaľ som písal o princípe zákonnosti a princípe deľby moci. Dnes to bude o „nedotknuteľnosti“ vlastníctva.

Text našej ústavy „nedotknuteľnosť vlastníctva“ nespomína. A je to tak dobre, pretože tento pojem je vzhľadom na množstvo výnimiek veľmi zavádzajúci.

O „nedotknuteľnosti vlastníctva“ sa píše v inom významnom dokumente – v Deklarácii práv človeka a občana z roku 1789 (výsledný manifest Francúzskej revolúcie). Touto deklaráciou sa neskôr inšpirovalo veľa európskych štátov.

Už v tomto, dve storočia starom dokumente, mala „nedotknuteľnosť“ isté výnimky kedy sa vlastníctva bolo možné „dotknúť“. Citujem: „Pretože vlastníctvo je nedotknuteľným a posvätným právom, nikoho ho nemožno zbaviť okrem prípadu, že by to vyžadovala zákonom ustanovený verejný záujem, a pod podmienkou, že dôjde k predchádzajúcemu a spravodlivému odškodneniu.“

Ústava SR okrem vyvlastnenia obsahuje ďalšie obmedzenia vlastníckeho práva, podľa čl. 20 ods. 3: „Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.“

V skratke a jednoducho: Vlastníctvo nie je nedotknuteľné,  ale je obmedzené verejným záujmom a právami ostatných vlastníkov.

 

Obmedzenia väčšinou vyplývajú buď 1. zo zákona (napr. platenie daní, zákaz zbúrať kultúrnu pamiatku a pod.), alebo 2. z rozhodnutia o vyvlastnení (napr. vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicu).

Ako som už spomínal, výnimiek z  „nedotknuteľnosti“ je v našom práve veľa. Vlastníci sú zaviazaní rešpektovať najmä:

  • obmedzenia pri prevode poľnohospodárskej pôdy (zákon č. 140/2014 Z. z.)
  • zákaz drobenia pozemkov
  • územný plán
  • obmedzenia súvisiace s ochranou prírody
  • obmedzenia týkajúce sa ochrany kultúrneho dedičstva
  • zákonné vecné bremená (povinnosť strpieť el. vedenie na pozemku)
  • dedičské právo (neopomenuteľní dedičia)
  • vyvlastnenie.

Príklad

Chcete si postaviť chatku za dedinou a preto kúpite pozemok. Ešte predtým ako sa rozhodnete pre kúpu, je dobré nazrieť do územného plánu obce, či je na pozemku výstavba prípustná. Aby ste sa stali vlastníkom, musíte splniť určité podmienky - najmä spísať zmluvu a dať ju schváliť katastru. S pozemkom na vás prejde aj povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti. Rovnako ste povinní strpieť na pozemku elektrické vedenie (ak pozemkom prechádza).

Následne, ak je možné na pozemku stavať, je nutné dodržať príslušné stavebné predpisy (zabezpečiť odstup stavby od susedovho pozemku, stavebný dozor), získať územne rozhodnutie, stavebné rozhodnutie a kolaudačné rozhodnutie.

Ak budete chcieť, aby pozemok po vás zdedil kamarát, bude potrebné pri písaní závetu myslieť aj na neopomenuteľných dedičov (najmä deti), ktorých nemôžete úplne vydediť.

Záver

Obmedzení je neúrekom, ale ako väčšina právnych noriem, majú svoj zmysel. Ostatní vlastníci sú takisto obmedzovaní v náš prospech. Ani vám by sa nepáčilo, keby si sused vedľa vašej chaty pri lese postavil mrakodrap, alebo by si tam zriadil „maličkú“ skládku uhynutého dobytku...

 

Viac návodov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Tagy: #obcan #pozemky #kataster #vlastnictvo #nedotknuteľnosť #vlastníctva 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Trafiky v nákupných centrách nakoniec otvoria aj v pondelok

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Otvorenie ďalších obchodov je správny krok

Ekonomika sa potrebuje rozhýbať.


Už ste čítali?