Katastrálny zákon – čo prináša novela? II.

Autor: Ondrej Halama | 19.8.2018 o 20:00 | (upravené 9.6.2019 o 0:44) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  5659x

Riešenie duplicity, skúmanie hraníc v teréne, opravu ROEP, rušenie nezákonných zápisov – to všetko umožní nová úprava konania o oprave chyby. Nie vždy ide o pozitívne zmeny.

Novela katastrálneho zákona účinná od 1.10.2018 významne mení konanie o oprave chyby. Mení sa definícia konania a rozširuje sa okruh právnych situácii, ktoré bude môcť okresný úrad cez toto konanie riešiť. Kým doteraz mala oprava chyby v zásade formálny charakter a slúžila len na zosúlaďovanie údajov katastra so zapísanými listinami, po novom sa bude môcť kataster v niektorých prípadov odkloniť od zapísanej listiny (napr. ROEP) a urobiť si sám záver o tom, ktorý údaj (napr. vlastník) má byť v katastri zapísaný. Podľa novej právnej úpravy bude teda možné cez toto konanie opravovať:

a) rozpor údajov katastra so zapísanými listinami,

b) duplicitne evidované vlastníctvo (so súhlasom dotknutých osôb),

c) hranice evidované v katastri v rozpore s hranicami v teréne (ak sa od posledného merania ich poloha nezmenila),

d) údaje zapísané na základe listiny nespôsobilej na zápis, ak od vykonaného záznamu nedošlo k zmene vlastníckeho práva,

e) údaje katastra zapísané na základe registra obnovenej evidencie pozemkov (ROEP), ak uplynula lehota na opravu podľa zákona č. 180/1995 Z. z.,

f) výmeru C-KN parcely zapísanú na liste vlastníctva, ak je v rozpore s výmerou vypočítanou zo súradníc lomových bodov,

g) výmeru parcely E-KN.

 

Novela zákona vymedzila aj prípady (§ 59 ods. 5), kedy sa bude oprava vykonávať na základe protokolu o oprave chyby (t. j. bez použitia Správneho poriadku):

a) oprava údajov, ktoré nie sú na liste vlastníctva,

b) oprava niektorých údajov na liste vlastníctva, konkrétne osobných údajov, titulu nadobudnutia a doplňujúcich údajov,

c) oprava znenia poznámok, ak je v rozpore s listinou,

d) oprava výmery a hranice parcely E-KN,

e) oprava hranice parcely C-KN (ak nejde o opravu výmery podľa § 59 ods. 2 písm. f) .

 

Pozitívne novinky

Možnosť odstránenia duplicity cez konanie o oprave chyby je do istej miery prínosom, ale je otázne, či túto možnosť niekto využije, keďže so súhlasom vlastníkov sa duplicita mohla riešiť aj podľa starej právnej úpravy, a to na základe zmluvy a návrhu na vklad. Zmena je v tom, že účastníci konania už nemusia podávať návrh na vklad, ktorý bol spoplatnený. Návrh na opravu je zdarma.

Oprava zápisov vykonaných na základe nespôsobilej listiny umožní katastru rýchlejšie napraviť vlastné pochybenia. Doteraz bolo možné opravu vykonať len po tom, ako prokurátor podal protest proti nezákonnému zápisu. Od októbra si tieto pochybenia bude môcť kataster naprávať samostatne. Aj keď to v zákone nie je vyslovene uvedené, oprava sa pravdepodobne uskutoční tak, že sa zápis listiny v celom rozsahu zruší a osoba, ktorá nespôsobilú listinu doručila, bude vyzvaná na jej opravu podľa § 42 ods. 5.

Prínosom novely je, že zakotvila povinnosť oznamovať účastníkom konania aj opravy vykonané na základe protokolu, čo doteraz v zákone chýbalo a občania sa o oprave nemuseli dozvedieť.

 

Problematické novinky

Novela  umožnila opravovať chybne evidované hranice (ak sa od posledného merania v teréne nemenili). Táto možnosť de iure znamená, že okresný úrad bude na podnet vlastníka skúmať, či došlo k posunu hranice v teréne, alebo nie. Okrem toho, že to určite veľa ľudí zneužije na (ne)riešenie vlastníckych sporov mimosúdnou cestou, bude tento druh opravy aj veľmi náročný na dokazovanie (merania, ohliadky, výsluchy).

Podľa novej úpravy bude možné formou protokolu (teda bez procesných práv uvedených v Správnom poriadku) opravovať osobné údaje na liste vlastníctva ako meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo. Bude teda možné cez protokol zmeniť evidovaného vlastníka, čo je asi najvážnejšia zmena údajov k akej môže dôjsť. Nie je zrejmé, prečo pri tejto oprave (zmene) bola zvolená len forma protokolu, teda forma, ktorá zaručuje nižšiu právnu ochranu a menej procesných práv (napr. právo byť upovedomený o začatí konania, právo na odvolanie, právo nazrieť do spisu). To isté platí o oprave hraníc parciel (E-KN aj C-KN).

Nesprávna je formulácia § 59 ods. 2 písm. c), ktorá nezmyselne ustanovuje, že: s opravou musia súhlasiť osoby zapísané ako vlastníci, ktorí nie sú zapísaní ako vlastníci…

V § 59 ods. 5 písm. e) sa zákonodarca pravdepodobne opäť dopustil omylu, keďže spája ustanovenie o oprave výmery s ustanovením o oprave hranice.

Ostatné zmeny, ktoré prináša novela, nájdete v predošlom článku.

 

Viac návodov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Tagy: #konanie #o #oprave #chyby #novela #katastrálny #zákon

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?