Katastrálny zákon – čo prináša novela?

Autor: Ondrej Halama | 9.8.2018 o 9:10 | (upravené 9.6.2019 o 0:45) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  10074x

Od októbra 2018 je účinná novela katastrálneho zákona. Nová zákonná úprava sa pokúsila riešiť problémy praxe, no niektoré zásadné nedostatky , na ktoré som už poukazoval (napr. formálnosť predaja bytu) ostali nedotknuté.

Pozitívne novinky:

V informačnom systéme sa už budú evidovať ceny všetkých nehnuteľností.  Údaje o cenách však bude mať k dispozícii len vlastník a vybrané subjekty (napr. súdy, Národná banka Slovenka). Reálna hodnota nehnuteľností sa doteraz dala zistiť len prácne zo zmlúv uložených v zbierke listín.

K zmluvám a iným listinám spôsobilým na zápis nebude potrebné prikladať geometrický plán. Bude postačovať uvedenie čísla, pod ktorým bol plán úradne overený.

Podrobnejšie bol vymedzený postup pri zápise listiny, ktorá nevychádza z údajov katastra (§ 36a), čo by malo zvýšiť právnu istotu v týchto situáciách.

Po novom si občania budú môcť z katastrálneho operátu vyhotovovať aj kópie z katastrálneho operátu (napr. mobilom). Doteraz zákon umožňoval len vyhotovenie odpisov, náčrtov a výpisov. Kopírovanie sa v praxi často vykonávalo, no jednoznačné oprávnenie v zákone chýbalo.

Úrady tiež budú môcť občanom vyhotoviť súpis nehnuteľností, ktoré vlastnia v rámci celej SR. Takýto výpis uľahčí vlastníkom spravovanie ich majetku. Doteraz museli samostatne žiadať o všetky listy vlastníctva.

Problematické novinky:

Doteraz (pôvodný § 6 ods. 2) bolo nejasné, ktoré inžinierske a drobné stavby možno do katastra zapísať. Podľa novej úpravy sa budú môcť do katastra zapísať len stavby ohraničené obvodovými múrmi a strešnou konštrukciou. Na jednej strane sa teda odstránila právna neistota pri určovaní toho, čo do katastra patrí a čo nie, no na druhej strane sa vlastníkom niektorých stavieb (cesty, pristávacie dráhy, parkoviská) obmedzilo ich vlastnícke právo, keďže bez zápisu v katastri nehnuteľnosť nemožno predávať.

Návrh na začatie konania sa skomplikoval. Kým doteraz mal návrh na vklad len tri obsahové náležitosti (údaje navrhovateľa, označenie úradu a právneho úkonu), po novom pribudlo ďalších 6 povinných náležitostí návrhu. Spolu je to deväť (!) povinných náležitosti, na ktoré treba pamätať pri spisovaní žiadosti na kataster. Niektoré z týchto náležitosti (označenie právneho úkonu, podrobné označenie nehnuteľnosti, označenie podielov) sú pritom ľahko zistiteľné aj z prikladanej zmluvy, účastníci ich teda zbytočne musia uviesť dvakrát. Mám za to, že zvýšenie počtu náležitostí bude viesť k zbytočným prerušeniam konania a k výzvam na doplnenie návrhu.

Problematické je aj neurčité vymedzenie príloh potrebných k návrhu na vklad, a to formuláciou „listiny, ktoré majú dôkaznú hodnotu pre konanie“.  Kým doteraz boli prílohy jasne určené, po novom budú musieť občania viac uvažovať nad tým, čo všetko bude v konaní treba. Do prijatia novely bolo na úrade, aby v lehote zaobstaral ďalšie listinné dôkazy. Táto novinka umožní úradom celé zabezpečovanie dôkazov preniesť na účastníkov konania, čo určite nemožno vnímať ako zjednodušenie prístupu k úradom.

Zrušila sa možnosť odstrániť chyby v písaní dodatkom uzavretým na úrade. Občania bez elektronického podpisu budú môcť dodatok k zmluve vyhotoviť len v papierovej forme, a teda bude nutné zaplatiť za overenie podpisu.

Do zákona sa vniesla aj možnosť zápisu stavby, ktorá bola skolaudovaná pred 1.10.1976, na základe oznámenia obce. Táto možnosť bola doteraz nesprávne upravená vo vyhláške č. 461/2009 Z. z., hoci vyhláška je predpisom nižšej právnej sily a nemôže upravovať právomoci nad rámec zákona. Z vlastných skúsenosti viem, že tento spôsob zápisu stavby bol občanmi aj starostami zneužívaný na zápis čiernych stavieb a obchádzanie stavebného zákona. Myslím, že toto ustanovenie len podporuje chaos, ktorý u nás vládne v oblasti výstavby a urbanizmu. Dodatočné povoľovanie a dokladovanie týchto stavieb by mal riešiť stavebný zákon, nie katastrálny.

Pomerne veľké zmeny nastali aj v právnej úprave konania o oprave chyby. Tomu sa budem venovať v ďalšom článku.

 

Viac návodov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Tagy: #katastrálny #zákon #novela #zmeny

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Otvorenie ďalších obchodov je správny krok

Ekonomika sa potrebuje rozhýbať.


Už ste čítali?