El. komunikácia s daniarmi = 250 eur + 10 eur/mesačne nákladov

Autor: Ondrej Halama | 19.6.2018 o 11:22 | (upravené 22.1.2020 o 19:04) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  3441x

„No čo, už si sa zaregistroval na elektronickú komunikáciu s finančnou správou?“ „S finančnou... čo?“, zatvári sa zmätene p. Jozef.

 

Vychádzajme zo základnej myšlienky, že elektronizácia by mala život a podnikanie uľahčovať. Mala. Ak však žijete na Slovensku, elektronizácia vám často pridáva starosti a stojí vás čas aj peniaze. Poslanci v parlamente sa rozhodli všetkým podnikateľom na Slovensku pridať povinnosť elektronickej komunikácie bez ohľadu na to, či o to majú záujem. Táto povinnosť bola schválená zákonom č. 267/2017 Z. z., ktorý podpísal Fico, Danko aj Kiska.

Priame náklady na túto povinnosť predstavujú približne 250 eur. „Zabitý“ čas a ušlý zisk je individuálny podľa toho koľko sa budete učiť pracovať s počítačom a aplikáciami. Vysvetlím na príklade:

 

Pán Jozef je murár. Celý rok chodí po fuškách a raz za rok všetky doklady hodí účtovníčke, aby mu spravila daňové priznanie. Počítač nemá, veď načo. A tak si sedí jeden piatok v krčme a kamarát (tiež murár) mu takto hovorí:

„No čo, už si sa zaregistroval na elektronickú komunikáciu s finančnou správou?“

„S finančnou... čo?“, zatvári sa zmätene p. Jozef.

„S finančnou správou... to sú vlastne daniari – daňový úrad...“ kamarát vysvetľuje bohatosť úradníckeho jazyka.

„Jáj, a na čo som sa mal registrovať?“, vyzvedá ďalej p. Jozef.

„Na elektronické doručovanie... Teda cez počítač budeš zasielať doklady daniarom a oni tebe tiež...“

„No ale je nemám počítač, takže asi ťažko... Ja som ešte stará škola, mne to nič nehovorí...“, trošku zahanbene sa kamarátovi priznáva p. Jozef.

„No kamaráde, tak to sa preber, ak to nestihneš do 1.7. , hrozí ti pokuta od 60 do 20 000 eur podľa § 155 ods. 1 písm. c) zákona o správe daní !“, vyštekne na neho kamarát a víťazne do seba hodí druhú borovičku.

Pán Jozef vytreští oči, objedná si dvojitú vodku a utrápene pozrie na kamaráta: „A čo mám teraz doriti robiť?! Veď to je o dva týždne a ja neviem počítač ani zapnúť!“

 

Keďže čítate tento blog, asi ste lepší v práci s počítačom ako náš murár, a asi tušíte, že bude musieť urobiť zhruba toto:

  1. Kúpiť si aspoň lacný počítač – cca 200 eur.
  2. Naučiť sa s počítačom pracovať (internet, písanie dokumentov, ich ukladanie, pridávanie príloh, mailovanie, vytlačenie, skenovanie...).
  3. Kúpiť tlačiareň aspoň za 50 eur a aj prípojku na internet aspoň za 10 eur mesačne.

Kroky 1.- 3. môže p. Jozef vybaviť aj v knižnici, stačí keď si kúpi čitateľský preukaz a presvedčí p. knihovníčky, že v náplni ich práce je pomáhať mu s administratívou. Potom už len bude musieť kvôli každej zásielke behať do knižnice a priebežne tam kontrolovať elektronickú schránku. Ktovie, možno časom zájde aj do oddelenia krásnej literatúry a jeho život dostane nové rozmery... To však pravdepodobne nebolo pôvodným zámerom tejto „reformy“... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?