Dá sa rozdeliť záhrada o výmere 3990 m2 ?

Autor: Ondrej Halama | 26.3.2018 o 9:06 | (upravené 26.3.2018 o 10:08) Karma článku: 2,35 | Prečítané:  991x

Pokiaľ sa záhrada nachádza v zastavanom území obce (t. j. v intraviláne), je možné ju rozdeliť. Ak však vlastníte záhradu v extraviláne, vzťahuje sa ňu zákaz drobenia. Čo tento zákaz znamená?

Pozemkové vlastníctvo na Slovensku je typické svojou rozdrobenosťou. Vplyvom historických udalostí, ako aj vplyvom starších právnych noriem, nastal stav, že v roku 1993 pripadalo na jeden pozemok v extraviláne priemerne 12-15 spoluvlastníkov. Drobenie sa teda netýka len veľkosti pozemkov, ale najmä počtu spoluvlastníkov, ktorý je najmä pri urbárskych pozemkoch neúnosný. Na zamedzenie zhoršovania tohto stavu bol zavedený zákaz drobenia, a to zákonom č. 180/1995 Z. z.

V zákone je zákaz definovaný takto:

U poľnohospodárskych pozemkov v extraviláne nemôže rozdelením (právnym úkonom, rozhodnutím súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutím o dedičstve) jestvujúcich pozemkov vzniknúť pozemok menší ako 2000 m2 (pri lesných pozemkoch je to 5000 m2).

Ak by ste teda mali v extraviláne záhradu o výmere 3990 m2, nemôžete ju nijako rozdeliť, pretože v každom prípade by vznikol aspoň jeden pozemok o výmere menšej ako 2000 m2, čo zákon zakazuje. Zákaz drobenia sa vzťahuje aj na ďalšie druhy poľnohospodárskych pozemkov ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady a trvalé trávne porasty.

Výnimky zo zákazu drobenia sa vzťahujú na prípady, keď:
a) sa pozemok rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť, alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav,
b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu (reštitúcie)
c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady v území určenom územným plánom obce na záhradkárske a rekreačné účely.

Čo ak je zákaz porušený?

Ak by vlastník nerešpektoval zákaz drobenia, rozdelenie pozemku by bolo neplatné v zmysle § 39 Obč. zákonníka a z právneho hľadiska by nemalo žiadne účinky, t. j. na toto rozdelenie by sa nazeralo, akoby sa neudialo. Zákaz drobenia sú povinní rešpektovať aj notári, ktorí nesmú rozdeľovať spoluvlastnícke podiely medzi dedičov tak, aby vznikali podiely s výmerou menšou ako 2000 m2 (u poľnohospodárskej pôdy) alebo 5000 m2 (u lesných pozemkov). Ak by notár pochybil, je to dôvod na zrušenie uznesenia o dedičstve.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ROZHOVOR S DAVIDOM ENGELSOM - FÓRUM

Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom

K vláde majú prísť autoritárske režimy.

TECH

Chobotniciam dali extázu a sledovali ich správanie

Chobnotnice a ľudí spája chémia v mozgu.


Už ste čítali?