Nepripravený dedič ľahko príde o tisíce

Autor: Ondrej Halama | 14.3.2018 o 12:02 | (upravené 8.6.2019 o 12:15) Karma článku: 5,88 | Prečítané:  2870x

V časovom strese a v záujme „dobrých vzťahov“ sa dedič často nechá ostatnými dedičmi dotlačiť do dohody, ktorá ho ukracuje o to, na čo má nárok zo zákona. 

S dedičským konaním väčšina ľudí nemá veľké skúsenosti. Za normálnych okolností sa s ním stretneme len dva razy pri úmrtí rodičov. Tieto životné udalosti chce mať každý za sebou a nemáme veľmi náladu s niekým ich rozoberať. Dôsledkom je, že dedičia často prídu k notárovi nepripravení a prichádzajú o veľké majetkové hodnoty. Niekedy sa nechajú v časovom strese alebo v záujme „dobrých vzťahov“ ostatnými dedičmi dotlačiť do dohody o dedičstve, ktorá ich ukracuje o to, na čo majú nárok zo zákona. Na uzavretie dohody môže tlačiť aj notár, pre ktorého to znamená menej práce s vypočítavaním podielov a posudzovaním ďalších skutočností potrebných k rozhodnutiu o dedičstve. Na čo si teda dávať pozor?

Kľúčové je pojednávanie

Notár si dedičov predvolá na pojednávanie, kde ich oboznámi s priebehom konania, a ak všetci dedičia súhlasia, umožní im na pojednávaní uzatvoriť dohodu. Dedič, ktorý príde na pojednávanie bez prípravy, nie je schopný počas krátkeho pojednávania vyhodnotiť, na čo má nárok a aké skutočnosti má namietať, aby nebol na svojich právach ukrátený. Málokto napríklad vie, že aj potomkovia, ktorí nie sú uvedení v závete (mŕtvy všetko odkázal inej osobe), majú nárok na časť dedičstva. Aj toto právo však treba vedieť riadne a včas uplatniť.

Aby ste v dedičskom konaní neboli o nič ukrátení, je tu pár mojich rád:

Pripravte sa

Najdôležitejšie je vedieť na aký dedičský podiel máte nárok už PRED pojednávaním. Môžete si dedičské právo naštudovať sami, no vzhľadom na jeho zložitosť je oveľa rozumnejšie a lepšie využiť služby právnika. Najmä ak ide o veľké majetky, je šetrenie na právnikovi veľmi nerozumné. Dobrý právnik vám jednou konzultáciou dokáže zachrániť značné sumy peňazí.  Ak už ste prišli na pojednávanie nepripravení, nebojte sa priznať to a povedzte, že sa musíte poradiť.

Nahliadnite do spisu

Dedičské konanie je druhom súdneho konania. Vy, ako dedič, môžete vždy nahliadnuť do spisu, ktorý sa k dedičskému konaniu vedie. Nahliadnutie do spisu Vám pomôže najmä vtedy, ak bol spísaný závet. Notár väčšinou oboznámi dedičov s jeho obsahom, ale len málo ľudí dokáže na prvé počutie zachytiť celý jeho obsah. Notára môžete požiadať o nahliadnutie do závetu aj priamo na pojednávaní.

Nechajte sa zastúpiť

Ak nechcete mať starosti s dedičským konaním, alebo nemáte s ostatnými dedičmi najlepšie vzťahy, môžete sa dať zastúpiť advokátom, ktorý bude za vás chodiť na pojednávania a robiť potrebné úkony na ochranu vašich záujmov.

Nemusíte nič podpisovať

Tak ako v bežnom živote, ani u notára vás nikto nemôže nútiť, aby ste niečo podpisovali. Nebojte si vziať čas na rozmyslenie alebo na poradu s právnikom. Ak dohodu nepodpíšete, notár musí dedičstvo rozdeliť podľa zákona.

Stretol som sa s prípadom, keď dedičia presvedčovali jedného z nich, že dohoda o dedičstve bude platná bez ohľadu na jeho podpis v zápisnici. Samozrejme, dohoda bez jeho podpisu nemohla byť uzavretá. Keby ju vtedy dedič podpísal, pripravil by sa o značnú časť dedičstva.

Právna zásada, podľa ktorej "práva patria bdelým", platí aj v dedičskom konaní. Ak sa nebudete svojich práv včas domáhať, ľahko a zbytočne o ne prídete.

 

 

Viac článkov, vzorov a judikátov nájdete v knihe Pozemky, Stavby, Byty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?