Nepripravený dedič ľahko príde o tisíce

Autor: Ondrej Halama | 14.3.2018 o 12:02 | (upravené 6.4.2018 o 21:39) Karma článku: 5,88 | Prečítané:  2265x

V časovom strese a v záujme „dobrých vzťahov“ sa dedič často nechá ostatnými dedičmi dotlačiť do dohody, ktorá ho ukracuje o to, na čo má nárok zo zákona. 

S dedičským konaním väčšina ľudí nemá veľké skúsenosti. Za normálnych okolností sa s ním stretneme len dva razy pri úmrtí rodičov. Tieto životné udalosti chce mať každý za sebou a nemáme veľmi náladu s niekým ich rozoberať. Dôsledkom je, že dedičia často prídu k notárovi nepripravení a prichádzajú o veľké majetkové hodnoty. Niekedy sa nechajú v časovom strese alebo v záujme „dobrých vzťahov“ ostatnými dedičmi dotlačiť do dohody o dedičstve, ktorá ich ukracuje o to, na čo majú nárok zo zákona. Na uzavretie dohody môže tlačiť aj notár, pre ktorého to znamená menej práce s vypočítavaním podielov a posudzovaním ďalších skutočností potrebných k rozhodnutiu o dedičstve. Na čo si teda dávať pozor?

Kľúčové je pojednávanie

Notár si dedičov predvolá na pojednávanie, kde ich oboznámi s priebehom konania, a ak všetci dedičia súhlasia, umožní im na pojednávaní uzatvoriť dohodu. Dedič, ktorý príde na pojednávanie bez prípravy, nie je schopný počas krátkeho pojednávania vyhodnotiť, na čo má nárok a aké skutočnosti má namietať, aby nebol na svojich právach ukrátený. Málokto napríklad vie, že aj potomkovia, ktorí nie sú uvedení v závete (mŕtvy všetko odkázal inej osobe), majú nárok na časť dedičstva. Aj toto právo však treba vedieť riadne a včas uplatniť.

Aby ste v dedičskom konaní neboli o nič ukrátení, je tu pár mojich rád:

Pripravte sa

Najdôležitejšie je vedieť na aký dedičský podiel máte nárok už PRED pojednávaním. Môžete si dedičské právo naštudovať sami, no vzhľadom na jeho zložitosť je oveľa rozumnejšie a lepšie využiť služby právnika. Najmä ak ide o veľké majetky, je šetrenie na právnikovi veľmi nerozumné. Dobrý právnik vám jednou konzultáciou dokáže zachrániť značné sumy peňazí.  Ak už ste prišli na pojednávanie nepripravení, nebojte sa priznať to a povedzte, že sa musíte poradiť.

Nahliadnite do spisu

Dedičské konanie je druhom súdneho konania. Vy, ako dedič, môžete vždy nahliadnuť do spisu, ktorý sa k dedičskému konaniu vedie. Nahliadnutie do spisu Vám pomôže najmä vtedy, ak bol spísaný závet. Notár väčšinou oboznámi dedičov s jeho obsahom, ale len málo ľudí dokáže na prvé počutie zachytiť celý jeho obsah. Notára môžete požiadať o nahliadnutie do závetu aj priamo na pojednávaní.

Nechajte sa zastúpiť

Ak nechcete mať starosti s dedičským konaním, alebo nemáte s ostatnými dedičmi najlepšie vzťahy, môžete sa dať zastúpiť advokátom, ktorý bude za vás chodiť na pojednávania a robiť potrebné úkony na ochranu vašich záujmov.

Nemusíte nič podpisovať

Tak ako v bežnom živote, ani u notára vás nikto nemôže nútiť, aby ste niečo podpisovali. Nebojte si vziať čas na rozmyslenie alebo na poradu s právnikom. Ak dohodu nepodpíšete, notár musí dedičstvo rozdeliť podľa zákona.

Stretol som sa s prípadom, keď dedičia presvedčovali jedného z nich, že dohoda o dedičstve bude platná bez ohľadu na jeho podpis v zápisnici. Samozrejme, dohoda bez jeho podpisu nemohla byť uzavretá. Keby ju vtedy dedič podpísal, pripravil by sa o značnú časť dedičstva.

Právna zásada, podľa ktorej "práva patria bdelým", platí aj v dedičskom konaní. Ak sa nebudete svojich práv včas domáhať, ľahko a zbytočne o ne prídete.

Moje články môžete sledovať aj na facebooku: https://www.facebook.com/zilinskereality/?ref=bookmarks

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?